Храм Різдва Христового у Віфлеємі - одна з найважливіших християнських святинь і найстаріша безперервно діюча церква в світі, побудована на місці народження Христа. Храм занесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Храм Різдва Христового у Віфлеємі - одна з найважливіших християнських святинь і найстаріша безперервно діюча церква в світі, побудована на місці народження Христа. Храм занесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Як відомо з Євангеліє, Ісус народився у Вифлеємі і виріс в Назареті. У 326 році, імператор Костянтин і його мати Єлєна вирішили побудувати храм над печерою, яка згідно з деякими джерелами і була місцем народження Ісуса.
Первісне будівля мала восьмикутний план і розташовувалося над печерою. Ця церква була зруйнована в 530 році Юстиніан, який побудував набагато більший храм , що зберігся до наших днів.
Перси зберегли храм Різдва Христового під час вторгнення в 614 році, тому що, згідно з легендою, були вражені поданням своїх співвітчизників волхвів - астрологів, зображення яких прикрашали будівлю. Мусульмани, що захопили місто в 1009 році, також не пішли за указом халіфа Аль-Хакіма руйнувати всі християнські пам'ятки, оскільки використовували південний трансепт храму як мечеть.
Коли в XI столітті прийшли хрестоносці, храм Різдва Христового став кафедрою єпископа Віфлеєму та місцем коронування єрусалимських королів.
У наступні століття місто перебувало у владі мамлюків і османів. Султани вивезли мармур і колони в Каїр, але християнам дозволили здійснювати богослужіння в церкві. Частина прикрас була розграбована турками і нині прикрашають Храмову гору в Єрусалимі. Землетрус в 1834 році і пожежа в 1869 році знищили меблі , але храм знову вижив.
Крадіжка срібної зірки, що вказує точне місце Різдва Христового, нібито підштовхнула до міжнародної кризи паломництва по святих місцях в 1847 році, що в кінцевому підсумку призвело до Кримської війни.
У 1852 році опіка над храмом Різдва Христового була поділена між римсько-католицькою, вірменської та грецькою церками.
Комплекс складається з двох церков і грота, де згідно з переказами, народився Ісус.
Храм Різдва Христового розміром 53,2 на 26,8 м являє собою типову римську базиліку з п'ятьма проходами і апсидою у східній частині, де встановленим вівтарем. Будівлю викладено з тесаного каменю і покрито дерев'яною крівлею. П'ять нефів розділені колонадою по десять колон з рожевого віфлееміта. Колони вінчають капітелі коринфського ордера. Стіни і підлога оздоблені мармуром, верхню частину стін прикрашали золоті мозаїки , які на даний момент збереглися лише фрагментарно.
Вхід в храм крізь через "двері смирення", які завдяки дуже низькій висоті змушувала навіть найбільш важливих відвідувачів зійти з коня, входячи в святе місце.
Оригінальну підлогу римської епохи було перекрито під час реконструкції, але є люк, що відкриває частину оригінального мозаїчної підлоги. Пам'ятка храму - великий позолочений іконостас і колекція ламп у всьому будинку.
Прилегла церква Св. Катерини була побудована в більш сучасному стилі готичного відродження. У ній латинський патріарх Єрусалиму проводить опівнічне служіння в переддень Різдва.
Гвинтовидні сходи з обох сторін від храму ведуть в підземні печери - грот Різдва Христова. Точне місце народження Ісуса відзначено під вівтарем срібною зіркою на мармуровій підлозі, в оточенні безлічі лампадок.