ua en ru

Опозиція просить США і ЄС застосувати санкції проти чиновників, "причетних до засудження Тимошенко"

Партія "Батьківщина" направила в США і Євросоюз перелік чиновників, до яких, на думку опозиції, повинні бути застосовані санкції. Список складається з 54 осіб, в основному причетних до арешту і засудження екс-прем'єра Юлії Тимошенко. Про це повідомив заступник голови партії Григорій Немиря, пише "Комерсант-Україна".

"Ми підготували і передали в США і країни Європейського союзу два списки. Один короткий, в якому 13 прізвищ чиновників, політиків, суддів та працівників прокуратури і СБУ, які є, на нашу думку, першими і найбільш одіозними кандидатами на застосування санкцій. Другий список - розширений, у ньому 54 прізвища", - заявив Немиря в ефірі телеканалу TVi.

Виданню вдалося ознайомитися з другим списком. Зазначені 54 людини розподілені по категоріях: чиновники вищого ешелону, причетні до політичного переслідування опозиції; слідчі та керівництво Генпрокуратури (ГПУ), прокурори, судді, члени інспекційної комісії НАК "Нафтогаз України" і експерти, що проводили експертизи, які лягли в основу обвинувачення екс-прем'єра Юлії Тимошенко у перевищенні службових повноважень при підписанні газового контракту з РФ в 2009 році.

У першу групу увійшов, зокрема, Президент Віктор Янукович, його старший син Олександр Янукович, який, за твердженням опозиції, "відповідає за фінансову підтримку клану" і радник Президента - начальник Головного управління адміністрації президента з питань судоустрою Андрій Портнов. Він, а також глава Адміністрації Президента Сергій Льовочкін, упевнені в "Батьківщині", "є комунікаторами, які передають незаконні вказівки судам". Крім них, у списку фігурує також прем'єр-міністр Микола Азаров, міністр закордонних справ Костянтин Грищенко, який "персонально, як і очолюване ним міністерство в цілому, зіграли ключову роль в організації кампанії з дезінформації навколо справи Тимошенко".

"Костянтину Грищенко і всім іншим українським дипломатам побоюватися нічого - ніхто з них не робив нічого протизаконного, - заявив виданню директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин. - Ми словом і силою аргументів боремося проти тих, хто намагається заради вирішення проблем однієї жінки- політика створити серйозні перешкоди для євроінтеграції нашої країни. Ми дуже розраховуємо, що західні політики на підставі цього списку дадуть відповідну оцінку діям опозиції, зрозуміють, що вона турбується не про корупцію або порушенні прав людини, а про те, як звести рахунки з тими, хто з нею не згоден".

Список співробітників Генпрокуратури, до яких опозиція просить застосувати санкції, очолює генеральний прокурор Віктор Пшонка. В ньому також вказано першого заступника генпрокурора Рената Кузьміна, заступника генпрокурора Євгена Блажівського, заступника начальника відділу підтримки держобвинувачення Лілію Фролову, яка представляла сторону обвинувачення на процесі щодо Юлії Тимошенко, заступника прокурора Чернігівської області Олександра Нечвоглода, який, будучи слідчим Головного управління з розслідування особливо важливих справ ГПУ, розслідував кримінальну справу Юлії Тимошенко. Всього ж опозиція пропонує застосувати санкції до 11 представникам ГПУ.

У список осіб, до яких, на думку опозиції, необхідно застосувати санкції, потрапили також судді, що мали відношення до розгляду справи Юлії Тимошенко. Зокрема, в документі вказано суддю Печерського райсуду Родіона Кірєєва, який вів судовий процес Юлії Тимошенко, голову Печерського районного суду Інну Отрош, а також ряд суддів Шевченківського районного та Київського апеляційного судів, задіяних у судових процесах Юлії Тимошенко, - усього 11 осіб.

Як пояснив виданню голова парламентського підкомітету з питань євроінтеграції та євроатлантичного співробітництва Андрій Шкіль ("БЮТ-Батьківщина"), "список Тимошенко" був направлений в США в якості доповнення до проекту резолюції сенатора Джеймса Інхофа, що знаходиться на розгляді комітету з закордонних справ сенату США. "Це просто додаток до резолюції, яка вже пройшла комітетські слухання", - сказав він. Як відомо, проект резолюції містить заклик негайно звільнити Юлію Тимошенко, засуджує Адміністрацію Президента і главу держави за "політично мотивований арешт" екс-прем'єра, а також пропонує заборонити видачу віз особам, які мають відношення до її тюремного ув'язнення.

Відзначимо, що практика застосування санкцій до чиновників вже неодноразово випробувана США і Євросоюзом. Раніше аналогічні санкції були застосовані відносно білоруських чиновників на чолі з Президентом республіки Олександром Лукашенком, яких визнали відповідальними за придушення демократичної опозиції в державі.

Тим часом заступник глави комітету Верховної ради з питань іноземних справ Леонід Кожара (Партія регіонів), який займав в 1994-1997 роках посаду першого секретаря політичної секції посольства України в США, впевнений, що зазначеним у списку чиновникам можна не побоюватися заборони в'їзду в країни ЄС або США. "Ні політичної, ні міжнародно-правової перспективи в обігу немає, це піар-хід", - заявив Кожара.

Нагадаємо, екс-прем'єр відбуває покарання у Качанівській жіночій виправній колонії в Харкові за вироком Печерського районного суду Києва від 11 жовтня 2011 р. З переведенням в колонію здоров'я Тимошенко значно погіршилося. Тимошенко засудили до семи років позбавлення волі за перевищення повноважень під час підписання газових контрактів з Росією в 2009 р. Крім того, Тимошенко заборонено протягом трьох років обіймати посади на держслужбі. Суд також задовольнив позов НАК "Нафтогаз України" до Тимошенко, згідно з яким вона повинна відшкодувати збиток компанії на суму більше 1,5 млрд грн.