ua en ru

ООН заявляє про погіршення ситуації з дотриманням прав людини на сході України та в Криму

Верховний комісар ООН з прав людини Наві Піллей заявила в п'ятницю, що новий звіт ООН, підготовлений в Україні моніторинговою групою з 34 експертів, свідчить про "тривожне погіршення ситуації з дотриманням прав людини в східній частині країни, а також про виникнення серйозних проблем у Криму, особливо стосовно кримських татар".

Верховний комісар ООН з прав людини Наві Піллей заявила в п'ятницю, що новий звіт ООН, підготовлений в Україні моніторинговою групою з 34 експертів, свідчить про "тривожне погіршення ситуації з дотриманням прав людини в східній частині країни, а також про виникнення серйозних проблем у Криму, особливо стосовно кримських татар". Про це повідомляє прес-служба верховного комісара.

Вона закликала "тих, хто має вплив на збройні групи, відповідальні за значну частку насильницьких дій на сході України, зробити все можливе, щоб стримати цих людей, які, схоже, прагнуть розірвати країну на частини.

Згідно з повідомленням, звіт обсягом у 36 сторінок охоплює період з 2 квітня по 6 травня 2014 р. У ньому міститься ряд зауважень і рекомендацій, що стосуються програми правових реформ, яка здійснюється в країні, зокрема, вираження стурбованості з приводу "Закону про відновлення довіри до судової влади в Україні", що набув чинності 10 травня.

Відзначаючи, що в Україні продовжуються численні мирні мітинги та демонстрації, у звіті звертається увага на "зростаючу тенденцію в деяких напружених міських районах до одночасного проведення мітингів супротивних груп, що часто призводить до жорстоких сутичок". У звіті також відмічаються "численні акти насильства щодо мирних учасників мітингів, переважно тих, які проводяться на підтримку єдності України та проти беззаконня у містах і селах східної України. У більшості випадків, місцеві правоохоронні органи не робили нічого для попередження насильства, а в деяких випадках вони відкрито співпрацювали з нападниками".

Крім того, у звіті містяться численні конкретні приклади цілеспрямованих убивств, тортур і побиття, викрадень, залякування, а в деяких випадках, сексуальних домагань - переважно здійснених добре організованими та озброєними антиурядовими групами на сході - і також привертається увага до осіб, зниклих без вісті, зокрема до 83 осіб, які досі вважаються зниклими без вісті під час подій, пов'язаних із початковими протестами на Майдані в Києві.

У звіті також відмічаються випадки, коли державна Служба безпеки та армійські підрозділи, що діють на сході, були звинувачені у вбивстві людей і у відповідальності за примусові зникнення. У зв'язку з цим в ООН закликають правоохоронців забезпечити реєстрацію всіх затриманих і ознайомлення їх із правовими підставами затримання.

Крім того, звіт звертає особливу увагу на погіршення клімату для засобів масової інформації у східній Україні. Зокрема, спостерігачі управління ООН з прав людини повідомляють, що станом на 6 травня їм було відомо "про щонайменше 23 журналістів, репортерів, фотографів (громадян як зарубіжних країн, так і України), яких було викрадено та незаконно затримано, насамперед у Слов'янську".

Також у звіті відмічаються численні проблеми, пов'язані з тим фактом, що "всупереч резолюції Генеральної асамблеї ООН 68.262, на території Автономної Республіки Крим запроваджується законодавство Російської Федерації", а також зачіпаються проблеми у зв'язку з кримськими татарами та меншинами.

Стосовно кримських татар це включає в себе свободу пересування їхніх лідерів (деяким із них було відмовлено у праві на в'їзд при спробі повернутися до Криму з інших регіонів України); випадки фізичного насильства; обмеження на діяльність кримськотатарських засобів масової інформації; побоювання щодо релігійного переслідування мусульман; погроза з боку кримського прокурора стосовно того, що робота парламенту кримськотатарського народу може бути оголошена незаконною та припинена. Вже понад 7200 жителів Криму - переважно кримських татар - стали внутрішньо переміщеними особами в інших областях України, зазначають в ООН.