ua en ru

Олланд пропонує перетворити ESM в наглядовий орган, який мав би право банкрутити проблемні банки

Президент Франції Франсуа Олланд виступив з новими ініціативами щодо реформи ЄС. У 11-сторінковому документі до "Пакту економічного зростання в Європі", який є в розпорядженні Handelsblatt, він наполягає на структурних реформах і підвищенні конкурентоспроможності країн регіону.

Основні реформи стосуються фінансового сектора. Президент Франції пропонує наділити ESM правом зміщувати керівництво банків, передавати інститути під зовнішнє управління або навіть банкрутити їх, причому відповідна держава позбавлена при цьому яких би то не було засобів захисту. Президент Франції пропонує також дати ESM банківську ліцензію, щоб при необхідності фонд міг швидше допомогти стабілізації становища того чи іншого банку. Олланд вважає також за доцільне, щоб в кризових ситуаціях ESM підтримував національні системи страхування вкладів. Втім, в будь-якому випадку фінансовий сектор повинен буде компенсувати фонду ESM витрачені тим кошти.

Економічне зростання в Європі Франсуа Олланд пропонує в короткостроковій перспективі профінансувати через кредитні програми в обсязі 120 млрд євро. Половину цієї суми повинен був би надати Європейський інвестиційний банк, 55 млрд євро - це залишки з європейських структурних фондів, ще 4,5 млрд євро - приватні облігації на інфраструктурні проекти, часткові гарантії по яким міг би дати Євросоюз.

Олланд перейнявся також мобільністю трудових ресурсів в рамках Євросоюзу. У відповідному розділі своєї програми він пропонує спростити систему соціального страхування і забезпечити транснаціональну взаємодію бірж праці. Кожна країна повинна покращувати свою конкурентоспроможність за рахунок структурних реформ і забезпечувати випереджаюче зростання продуктивності праці в порівнянні зі збільшенням держвидатків.

На цей раз Олланд відмовився від вимоги якнайшвидшого введення довгострокових євробондів, залишаючи їх в якості опції на десятирічну перспективу, але натомість пропонує використовувати короткострокові бонди і підтримує ініціативу німецьких експертів щодо створення фонду погашення боргів.

У той час як канцлер Німеччини Ангела Меркель і колишній глава Європейського центробанку Жан-Клод Тріше виступають за якнайшвидшу політичну консолідацію зони євро для того, щоб відновити довіру ринків, Олланд ніяких конкретних пропозицій в цьому плані не робить. Президент Франції лише повторює тезу про поліпшення координації між державами з питань їх національної економічної та фінансової політики. Крім того, в найближчі десять років Олланд має намір "вивчити можливості для бюджетної інтеграції" європейських країн.

Нагадаємо, раніше в Мексиці завершився саміт "великої двадцятки", за підсумками якого було прийнято чимало конкретних рішень: збільшення ресурсів МВФ більш ніж на 450 млрд дол., відмова від протекціоністських рішень, прийняття особливих заходів в разі стрибків цін на нафту і обіцянку зробити все для збереження єврозони.