Майбутнє закінчення стимулюючих заходів в розвинених країнах боляче вдарить по глобальному економічному зростанню, вважають експерти Morgan Stanley. Неминуче поступове скорочення держвитрат на підтримку економіки не залишиться непоміченим - приріст ВВП найбільших країн світу скоротиться з нинішніх 5% до 3,5% річних, передає РБК daily.
«Світовій економіці швидше за все вдасться уникнути подвійного дна кризи - за стрімким падінням усіх макроекономічних показників піде плавне і стійке зростання. Однак заплатити за помилки минулих років все ж таки доведеться - більшість розвинених країн зіткнеться з істотним уповільненням темпів зростання своїх економік», - вважає голова ради директорів Morgan Stanley Asia Стівен Роач. На його думку, на зміну середньостатистичному зростанню на 4,7% річних, яке світова економіка демонструвала протягом п'яти останніх докризових років, прийдуть куди скромніші цифри - 3,2-3,5%. Аналогічної думки дотримується економіст UBS Пол Донован, який вважає, що світова економіка «не розженеться» найближчим часом вище 3,5%.
Основними причинами зменшення темпів зростання стануть зниження споживчого попиту в США, скорочення держвидатків у ряді країн ЄС, а також як і раніше високий рівень безробіття і невисокі обсяги кредитування в Старому і Новому Світі, викликані, в свою чергу, скороченням стимулюючих економіку програм. Основну негативну роль тут відіграють саме США, вже витратили на підтримку власної економіки понад 3 трлн дол. - ця цифра цілком порівнянна з бюджетом країни за 2008 р. або 2009 р. Залишатися локомотивом світової економіки Вашингтону вже не під силу. Примітно, що навіть міністр фінансів США Тімоті Гайтнер закликав інші країни більше не покладатися на попит з боку Америки і активно розвивати внутрішні ринки.
Однак швидко підвищити попит не можна, тому ряд експертів пророкують серйозне зниження темпів зростання навіть китайської економіки. Втративши значну частину американського ринку, Пекін не зможе швидко наростити внутрішній попит або знайти заміну американцям в особі порівняно невеликих ринків сусідніх держав.
Варто відзначити, що існують і менш песимістичні прогнози. Приміром, фахівці МВФ оцінюють, що в 2010 р. світова економіка зуміє вирости на 4,6%. Наступний рік буде менш результативним (4,3%), однак зниження темпів зростання не настільки критично.
«Зростання світової економіки буде продовжувати сповільнюватися протягом декількох найближчих років. Виправити це зможуть лише країни, що розвиваються, демонструють відмінні макроекономічні показники. Що стосується прогнозу МВФ, то він, на мою думку, занадто оптимістичний - реальні цифри виявляться нижче», - сказав експерт IHS Global Insight Брайан Бетьюн.
Тим не менш, багато банкірів з оптимізмом дивляться в майбутнє. Так, головний економіст Goldman Sachs Джим О'ніл вважає, що в найближчі роки світову економіку чекають високі темпи зростання (4%), причому цей показник може лише збільшитися за рахунок вкладу ринків, що розвиваються. «Половина населення Землі не прокидається кожен день з думками про кризу», - вважає експерт.