Звинувачуючи Росію в наданні впливу на Україну з питання угоди про асоціацію з Євросоюзом, європейські лідери "перекладають з хворої голови на здорову" - з таким коментарем виступив сьогодні департамент інформації і друку Міністерства закордонних справ РФ у зв'язку з заявою Євросоюзу по Україні від 25 листопада 2013 р.
Відзначається, що в Москві звернули увагу на спільну заяву голови Європейської ради Хермана ван Ромпея і голови Європейської комісії Жозе-Мануеля Баррозу по Україні від 25 листопада, у якій виражається "крайнє несхвалення позиції і дій Росії" в контексті рішення України припинити процес підготовки до підписання угоди про асоціацію та глибоку і всеохоплюючу зону вільної торгівлі з ЄС.
"Подібні та інші зроблені в останні дні низкою європейських політиків і лідерів ЄС заяви викликають подив і розчарування. По-російськи це називається "перекласти з хворої голови на здорову". Вони, очевидно, викликані прагненням покласти на Росію відповідальність за проблеми, які виникли в українському суспільстві внаслідок політики неприкритого тиску, що проводилася Євросоюзом щодо України і низки інших держав в рамках ініціативи Східного партнерства", - підкреслили в МЗС РФ.
У міністерстві нагадали, що Росія неодноразово, в тому числі на рівні Президента Володимира Путіна, говорила про згубність такої лінії.
"Ми завжди підкреслювали, що вибір економічних союзів - суверенна справа наших сусідів, який ми будемо поважати. Росія пропонувала лише прорахувати економічні наслідки угоди про асоціацію з ЄС для наших торговельно-економічних відносин з урахуванням того, що Євросоюз відкрито попереджав Україну про неможливість одночасного існування в двох митних союзах з різним рівнем митного регулювання. Багато експертів звертали увагу, що дивіденди від угод про асоціацію, що просуваються ЄС, очевидні тільки для Євросоюзу. Україні ж і іншим нашим сусідам вступ в силу торгово-економічних розділів угод про асоціацію загрожувало багаторічним періодом економічних негараздів, деіндустріалізацією, розоренням фермерських господарств і, як наслідок, зростанням безробіття і зниженням життєвого рівня населення. Ми також на конкретних прикладах звертали увагу Євросоюзу на прогнозовані наслідки вступу в силу угод з ЄС для режиму вільної торгівлі в рамках СНД, а також на небезпеку появи внаслідок реалізації політики "Східного партнерства" нових розділових ліній в Європі", - пояснили в російському зовнішньополітичному відомстві.
"У зв'язку з цим нам зрозумілі причини, які спонукали український уряд "взяти паузу" в процесі євроінтеграції, продумати механізми компенсації втрат для української економіки від набрання чинності УА з ЄС. Євросоюзу і Росії було адресовано пропозицію спільно вивчити дане питання. Однак Брюссель у відповідь на такий крок Києва почав лише ще жорсткіше тиснути на українське керівництво, за всяку ціну намагаючись переконати його дати згоду на підписання угоди. При цьому в ЄС не можуть не віддавати собі звіт в тому, що подібне втручання у внутрішні справи суверенної держави підбурює опозиційно налаштовану частину українського суспільства на протестні і протиправні дії проти законної української влади", - йдеться в заяві МЗС Росії.
"Переконані, що всім нам треба прагнути не до створення нових розділових ліній в Європі, а побудови на рівноправній основі спільного європейського економічного простору з передбачуваними і зрозумілими всім нашим державам правилами, що відповідає завданням модернізації наших економік, впровадження в них передових технологій та інновацій, підтримки взаємовигідної промислової кооперації", - підсумували у відомстві.