В Україні з 2 по 6 березня 2018 року буде діяти режим обмеження режиму економії газу
В Україні з 2 по 6 березня 2018 року буде діяти режим обмеження газопостачання через падіння рівня тиску в ГТС і обмеження російським газовим монополістом "Газпромом" транзиту газу в ЄС. Про це РБК-Україна повідомили відразу кілька джерел в уряді.
За їх словами, на цей період ТЕС і ТЕЦ будуть переведені на використання резервного палива - мазуту. У Кабміні розраховують, що це дозволить заощадити до 12 млн куб. м газу. Головам облдержадміністрацій доручено призупинити роботу дитсадків, шкіл та вищих навчальних закладів у зв'язку зі зміною температурного режиму в приміщеннях. Також для великих і середніх промислових споживачів на 10% будуть обмежені обсяги газопостачання.
Зараз, за даними уряду, добовий дефіцит складає близько 27 млн кубометрів, максимальна потреба країни в газі - 200 млн куб. м. Чиновники розраховують покрити потребу в газі за рахунок відбору газу з ПСГ, імпорту та газу власного видобутку - всього понад 170 млн куб. м.
У Кабміні також оцінили можливі ризики. За словами джерел видання, через ситуацію, що склалася, може виникнути загроза зриву поставок газу споживачам, несанкціонованого відбору газу з транзитного потоку, аварійні зупинки газотранспортних та енергогенеруючих підприємств.
Нагадаємо, НАК "Нафтогаз України" заявили, що транзит газу продовжується у нормальному режимі. Крім того, в "Газпром експорті" заявили, що негайного відмови від транзитного маршруту через Україну не буде. "Судова процедура потребує часу. Ми не припиняємо прямо зараз прокачування газу через Україну", - заявили в компанії. Співробітник "Газпрому" розповів, що компанія почала розірвання контрактів в Стокгольмському арбітражі, однак зараз їх дія продовжується.
Як відомо, російський газовий монополіст ВАТ "Газпром" почав процедуру розірвання всіх газових контрактів з Україною. "Газпром" змушений негайно почати в Стокгольмському арбітражі процедуру розірвання контрактів з "Нафтогазом України" на постачання і транзит газу", - заявив глава російського регулятора Олексій Міллер. Він вважає, що суд виніс таке рішення в зв'язку з тим, що в Україні різко погіршилася економічна ситуація".
У свою чергу, НАК "Нафтогаз України" заявили, що поки не отримували від "Газпрому" ніяких документів. Раніше Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма ухвалив рішення на користь НАК "Нафтогаз України" за ключовим вимогу української сторони в рамках спору за контрактом на транзит російського газу в країни Європи.
Як писало РБК-Україна, фактично, це означає, що компенсація, виплату якої трибунал присудив "Газпрому", "покриває" борг української компанії за газ у розмірі понад 2 млрд доларів. Арбітри присудили НАКу оплату цієї суми на користь "Газпрому" в грудні 2017 року, коли прийняли остаточне рішення з позовом про контракт купівлі-продажу російського газу.