ua en ru

Обсяг іноземних позик в Китаї досяг 900 млрд дол. і загрожує стабільності в світі

Обсяг іноземних позик компаній і банків в Китаї за останні п'ять років зріс у три рази і досяг майже 900 млрд дол. Цей показник вже досить великий, щоб викликати фінансові потрясіння в розвинених країнах, і, перш за все, у Великобританії, говориться в звіті Банку міжнародних розрахунків (BIS).

Обсяг іноземних позик компаній і банків в Китаї за останні п'ять років зріс у три рази і досяг майже 900 млрд дол. Цей показник вже досить великий, щоб викликати фінансові потрясіння в розвинених країнах, і, перш за все, у Великобританії, говориться в звіті Банку міжнародних розрахунків (BIS), передає телеканал "Росія 24".

"Кредити в доларах та іншій іноземній валюті зростали дуже швидко, - наголошується в звіті. - За останні чотири роки показник виріс більш ніж у три рази, збільшившись з 270 млрд дол. до 880 млрд дол. у березні 2013 р. Зростання кредитування може призвести до суттєвого ризику для фінансової стабільності".

Західні центральні банки після краху Lehman скоротили вартість залучення фінансування в Східній Азії, і компанія стало вигідно залучати займати в доларах. Ризик полягає в тому, що цей процес може піти у зворотному напрямі, коли Федеральна резервна система США завершить програму кількісного пом'якшення. Це викличе дефіцит доларової ліквідності у регіоні, що призведе до ще більшого кумулятивного ефекту, ніж під час кризи у Східній Азії в 1997-1998 рр.

При цьому банки Великобританії тримають майже чверть всіх транскордонних банківських активів в Китаї. З іншого боку, німецькі, голландські, французькі та інші європейські банки скоротили свою частку з 32% до 14%.

Серед азіатських країн найбільшу активність проявила Південна Корея, яка після останньої світової фінансової кризи обмежила залежність від боргу європейських банків, але Китай і Гонконг не пішли цим шляхом.

Розмови про скорочення програми купівлі облігацій з боку ФРС призвели до скорочення потоків капіталу і зростання вартість запозичень в доларах на більшій території Азії. Хоча ситуація покращилася, вона не зникла, відзначають в BIS.

У доповіді говориться, що припинення програм кількісного пом'якшення викличе фінансову нестабільність у регіоні. При цьому відношення кредитів до депозитів в іноземній валюті в Китаї подвоїлася зі 100% в 2005 р. до майже 200% на даний момент.

Найбільшим обсягом іноземних активів має Китай. Їх обсяг сягає 3,7 трлн дол. і країна жорстко контролює потоки капіталу, тобто існує тільки невелика небезпека того, що Китаю може постраждати від валютного кризи, від якого постраждали Корея, Індонезія і Таїланд в 90-х. Але це і не означає, що іноземні папери обов'язково зможуть отримати свої гроші назад, так як вони могли кредитувати китайські компанії, які оголосять дефолт.

Влада Китаю вже оголосила, що не буде рятувати компанії з надмірним обсягом боргу. Але для Китаю існує ризик того, що криза доларового фінансування стане спусковим механізмом для внутрішнього фінансової кризи.