Обсяг суверенних облігацій проблемних держав єврозони (Греція, Ірландія, Португалія, Іспанія, Італія) на балансі Європейського центрального банку (ЄЦБ) перевищив 200 млрд євро, випливає з матеріалів ЄЦБ. Облігації викуповуються на вторинному ринку за так званою програмою SMP (Securities Markets Programme), ініційованої банком в травні 2010 р.
Минулого тижня (21-25 листопада 2011р.) Єцб придбав європейських держпаперів на 8,6 млрд євро, збільшивши портфель SMP до 203,5 млрд євро. Порівняно з попереднім тижнем (14-18 січня) обсяг покупок збільшився незначно - приблизно на 600 млн євро.
Нагадаємо, ЄЦБ і його роль у боротьбі з Європейським борговою кризою зараз знаходяться в центрі політичних дебатів у єврозоні: Франція і Італія закликають ЄЦБ активніше підтримувати проблемних суверенних позичальників, тоді як Німеччина категорично заперечує проти наділення ЄЦБ статусом кредитора останньої інстанції.
Фактично ведеться суперечка з приводу того, чи повинен ЄЦБ за зразком Федеральної резервної системи США проводити "кількісне пом'якшення" (QE), більш відомий як "друк грошей", і дозволяє чи це його статут. У рамках діючої програми SMP Європейський Центробанк "стерилізує" ліквідність, створену в результаті щотижневих покупок держпаперів, через залучення депозитів комерційних банків, тобто не збільшує грошову масу.
Програма ЄЦБ щодо викупу європейських держоблігацій на вторинному ринку була розпочата в травні 2010 р. у відповідь на боргова криза в Греції, за якого інвестори почали масово розпродавати грецькі держпапери. В рамках першого етапу програми ЄЦБ набував папери Греції, Ірландії та Португалії. У серпні ц.р. банк приступив до інтервенцій на ринках держоблігацій Італії і Іспанії - третьої і четвертої економік єврозони, які також почали страждати від недовіри інвесторів. Єцб не розкриває, папери яких країн він набуває в рамках SMP і в яких пропорціях.