Президент США Барак Обама заборонив американським спецслужбам прослуховувати телефони лідерів держав з числа близьких союзників Сполучених Штатів, передає агентство Reuters.
Президент США Барак Обама заборонив американським спецслужбам прослуховувати телефони лідерів держав з числа близьких союзників Сполучених Штатів, передає агентство Reuters.
На брифінгу для представників ЗМІ глава Білого дому запевнив, що американська розвідка візьме до уваги недоторканність приватного життя.
У числі керівників держав, на інтерес до телефонних переговорів яких відтепер накладено президентське вето, належать десятки світових лідерів. Президент США був змушений обмежити деякі методи роботи американської розвідки на тлі невдоволення світової громадськості, у тому числі колег з дружніх Штатам держав.
В кінці 2013 р. стало відомо, що цікавість співробітників Агентства національної безпеки (АНБ) не обмежилося встановленими прослуховуючі пристрої в будівлях дипломатичних місій на території країни, спецслужби прослуховували навіть приватні переговори канцлера Німеччини Ангели Меркель та інших європейських лідерів.
З Європи посипалися докори і вимоги пояснень. Меркель навіть не стала розвивати дискусію на дипломатичному рівні, а зателефонувала Обамі особисто.
У центрі скандалу з прослуховуванням американська розвідка виявилася влітку 2013 р., коли екс-співробітник АНБ Едвард Сноуден вирішив поділитися зі ЗМІ матеріалами, що свідчать про глобальний розмах діяльності спецслужб.
Одкровення з пресою змусили американця покинути батьківщину. Після короткого поневіряння по Південно-Східній Азії він опинився в Росії, де отримав тимчасовий притулок. Місцезнаходження втікача американця в Москві тримається в найсуворішій таємниці. У США йому загрожує суд за шпигунство і продаж відомостей, що містять державну таємницю.
З початку викриттів пройшло чимало часу, але в засобах масової інформації послідовно з'являються все нові й нові дані, що стосуються методів роботи та планів американської розвідки.
Напередодні стало відомо, що програма АНБ, що має кодову назву Dishfire, дозволяла спецслужбам перехоплювати текстові повідомлення та отримувати з них дані про місцезнаходження і фінансових операціях абонентів. "Улов" спецслужб був дуже вразливий - майже 200 млн СМС на день.