Президент США Барак Обама і прем'єр держради КНР Вень Цзябао обговорили валютну політику Пекіна, а також територіальну суперечку навколо Південно-Китайського моря на полях саміту Східно-Азіатського співтовариства (САС) на о. Балі (Індонезія). Про це на брифінгу повідомив радник Президента США з національної безпеки Томас Донілон, передає Reuters.
"Лідери провели конструктивну зустріч, - заявив Донілон. - Головним чином вона була присвячена питанням економіки".
Нагадаємо, на Заході вже довгий час вважають, що курс юаня штучно занижений, що дає перевагу китайському експорту, і закликають Пекін зміцнити національну валюту. На початку вересня ц. р. влада КНР оголосила про плани зробити юань вільно конвертованою валютою до 2015 р. В даний час юань є обмежено конвертованою валютою - уряд зберігає жорсткі обмеження по валютних операціях, пов'язаних з рухом капіталу. Курс юаня контролюється китайським Центробанком і визначається в прив'язці до "кошику" валют. В цілях валютного регулювання Пекін вимушений продавати юані на внутрішньому ринку і акумулювати величезні валютні резерви, які в 2011 р. перевищили 3 трлн дол. і продовжують рости.
Проте, останнім часом Китай помалу послаблює контроль над рухом капіталу. У серпні ц. р. влада пообіцяла дозволити вибраним іноземним інвесторам купувати за юані цінні папери на біржах материкового Китаю. Аналітики відзначають, що такі заходи сприяють інтернаціоналізації юаня і наближають його, хоча і поволі, до статусу міжнародної резервної валюти.
Коментуючи напередодні суперечку навколо Південно-Китайського моря, Вень Цзябао заявив, що втручання "зовнішніх сил" в це питання не може бути виправдане. Таким чином він застеріг Вашингтон від спроб стати посередником в цій лоскітливій темі. "Питання буде вирішено за допомогою довірчих консультацій і дискусій зі всіма залученими в цю суперечку країнами", - констатував він.
В даний час в територіальну суперечку окрім Китаю залучені В'єтнам, Філіппіни, Тайвань, Малайзія і Бруней. Токіо і Вашингтон намагаються схилити Пекін до більшої гнучкості в цьому питанні, навколо якого якийсь час назад в черговий раз почалося загострення. Влада КНР виступає за проведення двосторонніх переговорів з кожною країною, що має домагання на Південно-Китайське море, тоді як інші учасники суперечки наполягають на багатобічних переговорах. Щорічно обсяг товарів, що перевозяться по торгових шляхах акваторії, складає близько 5 трлн дол. в грошовому виразі.