Обама готовий на короткострокове збільшення межі держборгу США
Слабкі іскри надії на вихід США з фінансової безвиході спалахнули в понеділок у Конгресі та Білому домі, після того, як Президент Барак Обама сказав, що готовий на короткострокове збільшення межі держборгу США з метою уникнення дефолту, повідомляє Reuters.
З іншого боку, джерело в Сенаті США повідомив, що сенатор-республіканець від штату Огайо Роб Портмен пропонує план скорочення федеральних витрат і реформи оподаткування США в рамках більш широкої угоди по відновленню фінансування уряду і підвищення ліміту боргу.
Хоча ініціатива Портмэна може і не отримати підтримку, більшість правників вважають, що подібна угода може знадобитися для відновлення нормальної роботи федеральних установ та уникнення дефолту.
Федеральна влада вже тиждень живе без затвердженого бюджету, а до крайнього терміну, що вимагає збільшення максимального рівня боргу, залишається 10 днів. Демократи можуть запропонувати голосування про підвищення межі держборгу на цьому тижні, сказав один з чиновників.
Неясно, чи зберуть члени Демократичної партії 60 голосів для схвалення запропонованої заходи в Сенаті. Республіканці вимагають відкласти реформу охорони здоров'я, яку просуває Обама, як умову підтримки рішення зі свого боку.
У Палаті представників республіканці приймають окремі закони про фінансування різних урядових агентств, проте заходи блокуються демократами в Сенаті, що потребують прийняття бюджету в цілому.
Конгресмен Лінн Вестморленд вважає, що подібна ситуація означає, що уряд залишиться без фінансування аж до досягнення домовленостей про держборг. "З моєї точки зору, ми зараз сперечаємося про межу держборгу", - сказав він.
Готовність Білого дому прийняти короткострокове рішення про стелю держборгу дасть двом партіям простір для формулювання угоду, проте сама по собі не зніме перешкоди на шляху до досягнення такої угоди.
Обама також заявив, що готовий до переговорів про реформу охорони здоров'я, але тільки після того, як Конгрес схвалить федеральний бюджет і підніме межу держборгу.
Якщо стелю боргу не буде піднято, Білий дім буде змушений визначити пріоритети виплат. Відсотки по боргу повинні бути виплачені 31 жовтня та 15 листопада. При цьому Китай, який є найбільшим власником американського боргу, вже звернувся до США із закликом вжити необхідних заходів, для того щоб уникнути дефолту. Владі також доведеться вирішити, що важливіше: виплати китайським власникам боргу або виплати ветеранам та іншим соціальним групам.
Як очікується, 17 жовтня у США буде близько 30 млрд дол., у той час як витрати в наступні дні складуть близько 60 млрд дол. У Мінфіні вважають, що наслідки дефолту будуть катастрофічними і будуть тривати десятиліттями.