Новий КПК навряд чи буде прийнятий у запропонованій редакції, - адвокат
Проект Кримінально-процесуального кодексу (КПК) відповідає сучасним реаліям, і він краще, ніж чинний КПК. Однак, навряд чи проект КПК буде прийнятий в існуючому вигляді, оскільки в цій редакції проект істотно звужує повноваження прокуратури і збільшує роль суду. Так адвокат юридичної фірми «Ілляшев і Партнери» Микола Буртовий прокоментував необхідність прийняття нового КПК, проект якого минулого тижня опублікувало Міністерство юстиції.
«Як стверджують автори законопроекту, новий КПК впроваджує реальну змагальність сторін в доведенні провини або невинності особи у вчиненні злочину. За проектом і сторона звинувачення, і сторона захисту мають рівні права в кримінальному процесі. Крім цього, серед новел проекту є відсутність поняття «порушення кримінальної справи». Слідство починається після внесення запису до Єдиного реєстру досудових розслідувань. У зв'язку з цим, скасовується право особи оскаржити постанову про порушення кримінальної справи, на нашу думку істотно звужує можливості захисту від кримінального переслідування», - зазначив адвокат.
За проектом, ліквідується процедура повернення справи на додаткове розслідування, що на переконання авторів законопроекту збільшить кількість виправдувальних вироків до 30%. «На нашу думку, дана новела має як позитивні, так негативні наслідки. З одного боку, особи не будуть перебувати роками під вартою, поки прокурор і суд грають з кримінальною справою, то направляючи його в суд, то повертаючи на додаткове розслідування. З іншого, погоджусь з деякими практикуючими адвокатами, що це дозволить звільняти деяких осіб від кримінальної відповідальності, внаслідок упередженого розслідування несвідомими слідчими та прокурорами й недоведенням їх вини в суді», - вважає Буртовий.
На його думку, позитивними змінами є розширення кола запобіжних заходів, не пов'язаних з позбавленням волі. Серед них: особисте зобов'язання, особисте поручительство, застава та домашній арешт. При цьому, утримання під вартою є виключною мірою запобіжного заходу, яка застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жодна з м'якших запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам невиконання підозрюваним або обвинувачем його обов'язків.
Проектом КПК чітко нормується питання про проведення негласних слідчих дій, проведених і в даний час, але які врегульовані численними внутрішніми актами правоохоронних органів і є закритими для ознайомлення сторонніми.
«Слід звернути увагу, що у прокуратури відібрали і передали в СБУ повноваження з розслідування кримінальних справ відносно осіб, які займають особливо відповідальне становище, відповідно до частини першої ст. 9 закону «Про державну службу», осіб, посади яких віднесені до 1-3 категорії посад, суддів і працівників правоохоронних органів, крім працівників СБУ», - підкреслив адвокат.
Також повністю новою нормою є розгляд кримінальної справи на підставі угод про примирення між потерпілим і підозрюваним, обвинуваченим і між прокурором і підозрюваним, обвинуваченим про визнання вини. «Якщо суд переконається, що угода може бути затверджено, він виносить вирок, яким затверджує угоду і призначає узгоджену сторонами міру покарання», - вважає Буртовий.
Чинний КПК був прийнятий в 1960 р.