Поки переговори з "Газпромом" про постачання газу не приносять результатів, Китай підписав угоду з Туркменією, яка збільшує постачання газу в країну більш ніж на 60%. Відповідно до угоди постачання газу збільшаться на 25 млрд куб. м в рік і в найближчому майбутньому досягнуть 65 млрд куб. м в рік. Раніше віце-прем'єр Туркменії Баймират Ходжамухаммедов заявляв, що постачання туркменського газу до Китаю можуть збільшитися до 60 млрд куб. м до 2015 року.
Терміни початку постачань додаткових обсягів газу сторони не називають, однак виходячи з того, що будівництво третьої черги газопроводу Центральна Азія - Китай потужністю 60 млрд куб. м газу в рік завершиться до кінця 2015 року, поставки почнуться не раніше цього часу. Поки Туркменія експортує в Китай трохи більше 12 млрд куб. м газу (дані за січень-жовтень).
Нова домовленість з Туркменією може в черговий раз ускладнити переговори Китаю з "Газпромом", які російська монополія безуспішно веде вже протягом декількох років. При цьому питання не тільки в ціні на газ (за неофіційними даними, розбіжність в ціні на поставку газу сягає 100 дол. за 1 тис. куб. м), а й у тому, чи буде у китайського ринку потреба в 68 млрд куб. м газу - саме стільки планує поставляти до Китаю російська монополія. З них 30 млрд куб. м починаючи з 2015 року планується постачати по газопроводу "Алтай" із Західного Сибіру і ще 38 млрд куб. м за східним маршрутом - з родовищ Якутії і острова Сахалін. В "Газпромі" вчора від коментарів відмовилися, відзначивши лише, що переговори з Китаєм тривають відповідно до розробленої раніше "дорожньою картою".
В даний час Китай імпортує близько 15% від обсягів споживаного газу, проте в перспективі, за даними щорічного статистичного огляду світової енергетики BP, темпи зростання попиту на газ будуть перевищувати темпи збільшення власного видобутку. У той же час не слід забувати, що крім туркменського газу Китай буде отримувати газ з М'янми в обсязі 13 млрд куб. м газу на рік (будівництво трубопроводу планується завершити в 2013 році), а також збільшить імпорт СПГ: за розрахунками аналітиків "Трійки Діалог", до 2020 року перевищить 40 млрд куб. м. Основні обсяги СПГ в Китай поставляють Австралія, Індонезія і Малайзія.
На думку аналітика "Уралсіб Кепітал" Олексія Кокіна, новий договір з Туркменією може негативно позначитися на переговорної позиції "Газпрому". За його підрахунками, майбутні поставки газу з Туркменії становлять більше половини поточного споживання газу Китаєм (109 млрд куб. м в 2010 році). При цьому перспективи для "Газпрому" будуть залежати головним чином від того, коли почнуться поставки туркменського газу, вважає експерт.
З двох варіантів поставок Китаю більш цікаві постачання на північний схід країни (з Чаяндинського і Ковиктинського родовищ і Сахаліну), що менш вигідно для "Газпрому", оскільки при жорсткій прив'язці до експорту по трубі в разі проблем з Китаєм ці обсяги не можна буде перенаправити на інший напрям, додає аналітик "Трійки Діалог" Валерій Нестеров. "У будь-якому випадку "Газпром" втратив час для більш масштабного проникнення на китайський ринок, ніж те, яке він може досягти протягом найближчих п'яти-семи років", - підсумував експерт.