Нова Зеландія приєдналася до санкцій проти Росії, - ЗМІ
До антиросійських санкцій у фінансовій сфері негласно приєдналася Нова Зеландія. Про це повідомляє "Комерсант".
Як стало відомо виданню, місцеві банки слідом за австралійськими закрили кореспондентські рахунки низки російських держбанків зі списку санкцій, у тому числі Газпромбанку і "Внєшекономбанку", які тепер змушені проводити клієнтські розрахунки в австралійських і новозеландських доларах через посередників. Експерти вважають, що проблема не в політичній волі Нової Зеландії, а в побоюваннях банкірів: у більшості випадків місцеві банки є дочірніми структурами австралійських.
Джерело газети в одному з держбанків, що опинився під санкціями, розповіло, що вони відчувають складності на австралійському та новозеландському ринках. "Серйозно посилені вимоги до чистоти операцій, а в ряді випадків контрагенти і зовсім закрили коррахунки російських фінансових інститутів. Наші банки тепер змушені проводити операції з валютами цих країн через посередників", - пояснив співрозмовник. Проблеми, за його словами, виникли ще влітку, коли уряд Австралії розширив санкції (зараз у чорних списках 113 росіян і 32 юрособи). "Ще гірша ситуація стала восени після чергової хвилі санкцій, коли, зокрема, був обмежений доступ держбанків на австралійський ринок капіталу", - додав співрозмовник, зазначивши, що аналогічні заходи прийняли і банки з Нової Зеландії, яка офіційно до санкцій не приєднуватися.
Мова йде про ностро-рахунки, наявність яких дає можливість клієнтам держбанків проводити прямі розрахунки з їх партнерами у валютах Австралії та Нової Зеландії, уникаючи додаткових витрат на конвертацію у третю валюту. Як правило, ностро-рахунки відкриваються в тих країнах, у валютах яких клієнти банку повинні здійснювати платежі та отримувати надходження. Крім того, вони відкриваються в тих країнах, валюти яких необхідні для торговельної діяльності інвалютних трейдерів самого банку на форексному і грошовому ринках.
Одним з перших змінив банки-кореспонденти Газпромбанк. Згідно зі звітом банку за другий квартал 2014 року, у нього були відкриті коррахунки в австралійському ANZ Bank і його новозеландській "дочці" ANZ National Bank Ltd. Однак у звіті банку за третій квартал у якості розрахункового по цих валютах фігурує ING Belgium. У банку причину зміни контрагентів не коментують. ВТБ і Сбєрбанк, судячи зі звітів, контрагентів в Австралії не змінювали. У ВТБ це Westpac Banking Corp., у Сбєрбанку - Commonwelth Bank of Australia (CBA). Але джерело, близьке до групи ВТБ, визнає, що контрагенти в Австралії та Новій Зеландії "застосовують до операцій дуже жорсткі стандарти, які часто перевершують вимоги американських і європейських фінансових властей". Від коментарів у банках відмовилися.
Нещодавно із проблемами в Австралії та Новій Зеландії зіткнувся і ВЕБ. Факт закриття місцевими банками його коррахунків підтвердив Bloomberg глава держкорпорації Володимир Дмитрієв, зазначивши, що "жоден американський чи європейський банк не зробив цього". Джерело "Комерсанта", близьке до ВЕБу, стверджує, що про відмову обслуговувати його коррахунки повідомили CBA і з новозеландський дочірній ASB Bank. У списку основних банків-кореспондентів на сайті ВЕБа вони не значаться, але в його звітах за 2009 і 2010 роки зазначені як "кредитні організації-нерезиденти, у яких відкриті кореспондентські та інші рахунки". У CBA відмовилися від коментарів, в ASB Bank на запит не відповіли.
Джерела видання у ВЕБі стверджують, що на поточній роботі проблеми не позначаться, оскільки залишки за ностро-рахунками в цих банках незначні. "Для нас це дріб'язок", - пояснив він. "У ВЕБа сотні банків-кореспондентів. Мережа дісталася з радянських часів, коли було потрібно охопити максимальну кількість країн. Коррахунки в багатьох з них ми тримаємо просто про всяк випадок", - запевняє співрозмовник.
Джерело "Комерсанта" в уряді вважає, що позиція новозеландських банкірів є відображенням не так політики країни, скільки настроїв ключових акціонерів, у більшості випадків австралійських банків. "Нічого фатального для бізнесу наших держбанків немає. Напевно вони вже працюють через інші банки. Хіба що трансакції будуть проходити на півгодини довше і послуги стануть трохи дорожче", - упевнене воно. Заступник голови правління банку "Уралсиб" Олексій Гонус уточнює, що в товарообігу між Новою Зеландією і РФ превалює імпорт новозеландських товарів. Помітна частина ввезення продукції сільгосппереробки йшла через акредитивну форму розрахунків з відстрочкою платежу, причому саме через місцеві банки. Тепер ці операції будуть дорожче (до плюс 1,5% річних), вважає банкір, але в цілому це "некритично, оскільки міждержавний оборот невеликий".
Нагадаємо, як заявила напередодні помічниця держсекретаря США з питань Європи та Євразії Вікторія Нуланд, США готові скасувати економічні санкції проти Росії і без повернення Україні анексованого Криму.
Раніше федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що санкції щодо Російської Федерації поки "неминучі".