Проєвропейські борці за демократичні цінності, грантові активісти та представники профспілок, що бурхливо захищають національні інтереси, обійшли увагою ініціативу нової влади, яка загрожує закриттям найбільших підприємств військово-промислового комплексу (ВПК) та звільненням десятків тисяч робітників в Україні. Про це пише лідер Громадського руху "Український вибір" Віктор Медведчук.
Він зазначає, що зусиллями високих українських державних мужів виробництво вертолітних двигунів, ракет-носіїв "Зеніт" для проекту Sea Launch, компонентів систем управління для ракет-носіїв "Протон" і "Союз", силових установок для корветів і катерів та іншої вітчизняної продукції військового і подвійного призначення" може бути призупинено.
Заява прем'єр-міністра про припинення поставок української продукції ВПК в Росії не залишилася непоміченою: на неї відразу ж відреагували в РФ. "Підприємства ОПК на Середньому Уралі і конструкторські бюро починають розширення науково-виробничої кооперації та освоєння нової машинобудівної продукції. Вони вирішують питання локалізації виробництва комплектуючих, які поставляються з України", - заявили в департаменті інформаційної політики Губернатора Свердловської області. "Судячи з усього, у Росії серйозно задумалися про імпортозаміщення української продукції", - додав Медведчук.
За його словами, в певний момент склалося враження, що в українському уряді це розуміють: "Ми активно співпрацюємо з РФ у сфері ВПК і ракетно-космічної галузі. У нас залишилося багато підприємств з часів СРСР, і різке припинення співпраці з Росією викличе їх закриття і безробіття", - заявив перший віце-прем'єр України Віталій Ярема. І уточнив, що Україна хоч і припинила поставки в Росію озброєнь і військової техніки, проте продовжила експортувати продукцію "подвійного призначення" (наприклад, вертолітні двигуни "Мотор-Січ").
"Але, на жаль, вже у середині квітня Україна ввела мораторій на постачання в РФ як власне зброї і військової техніки (ЗВТ), так і продукції "подвійного призначення". Вигідне співробітництво Україна вимушено припинила на вимогу... західних сусідів, оскільки, як пояснив Ярема, "наші сусіди, наші партнери з західних країн вимагають припинення цієї співпраці", - підкреслив Медведчук.
Політик зазначив, що Захід так і не зробив крок назустріч Україні, не відкривши свої ринки ЗВТ для українських підприємств.
"Для України, яка сьогодні входить в десятку найбільших постачальників світових ринків ЗВТ, відмова від співробітництва з РФ завдасть непоправної шкоди: вільну нішу тут же займуть компанії-конкуренти з інших країн. Україна втратить і російський ринок збуту, і талановитих вітчизняних військових конструкторів, і стратегічних партнерів, і можливість коли-небудь повернути втрачені позиції на російському ринку", - резюмував він.