Метою закону є модернізація законодавчого забезпечення сфери наукової і науково-технічної діяльності
Нова редакція закону "Про наукову і науково-технічну діяльність" вступила в силу. Закон опубліковано 15 січня 2016 року у виданні "Голос України".
Так, згідно з документом, він набуває чинності з дня, наступного за днем опублікування. При цьому в перехідних положеннях вказані окремі статті закону, які набирають чинності пізніше.
Зокрема, законом вперше на законодавчому рівні вводиться поняття "науковий підрозділ", оскільки чинне законодавство пов'язує віднесення деяких категорій працівників до наукових з роботою на посадах в такому науковому підрозділі.
У документі також вводиться ряд нових положень, які передбачають можливість науковим установам за погодженням з власником (власниками) входити в інші об'єднання юридичних осіб зі збереженням статусу юридичної особи та фінансової самостійності з метою виконання своїх статутних завдань.
Законом вводиться норма, згідно якої державним науковим установам і державним університетам, академіям, інститутам надається право бути співзасновниками господарських товариств з метою використання об'єктів права інтелектуальної власності.
Проектом закону законодавчо нормується створення такого елементу інфраструктури наукової та науково-технічної діяльності як центр колективного користування науковим обладнанням. Центри колективного користування науковим обладнанням створюються з метою надання доступу вітчизняним та іноземним вченим до унікального устаткування для проведення ними наукових досліджень, залучення студентів, магістрів, аспірантів та молодих вчених у науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт.
Закон також містить нову статтю, яка передбачає створення Національного фонду досліджень України, основною функцією якого буде грантова підтримка виконання наукових досліджень і розробок, розвиток матеріально-технічної бази наукових досліджень і розробок високого рівня, організація та проведення конференцій, симпозіумів та інших комунікативних заходів, стажування наукових працівників, у тому числі за кордоном, популяризація науки. Крім того, положеннями проекту закону передбачено створення Національної ради України з питань розвитку науки і технологій. Створення такої ради як постійно діючого консультативно-дорадчого органу при Кабінеті міністрів дасть можливість забезпечити ефективну взаємодію представників наукової громадськості, органів виконавчої влади та реального сектора економіки.
Нагадаємо, в листопада 2015 року Верховна Рада України (ВРУ) схвалила нову редакцію закону "Про наукову і науково-технічну діяльність". Відповідний проект закону №2244а в першому читанні за основу підтримали 235 нардепів.