Норми "Базель III" загрожують економіці Данії. Банки цієї країни в даний момент покривають свої потреби в короткостроковому фінансуванні за рахунок іпотечних облігацій, однак нові вимоги знижують їх частку в загальному обсязі всіх ліквідних активів до 15%. Разом з тим через низький рівень суверенного боргу банкам може не вистачити 36 млрд дол., щоб покрити дефіцит ліквідності, який утворився.
Обсяг ринку іпотечних облігацій Данії оцінюється в 600 млрд дол. Він існує вже більше двох століть і жодного разу не переживав масових дефолтів, в тому числі і в останній світовій фінансовій кризі. Данські іпотечні облігації з високими рейтингами надійні так само, як держзобов'язання країни, навіть у період ринкового стресу, говориться в недавній доповіді національного Центробанку.
У той же час у Данії немає свого представника в Базельському комітеті з банківського нагляду, тому вона не змогла вплинути на його січневе рішення обмежити можливість використання банками іпотечних облігацій 15% всіх ліквідних активів. Зараз влада країни побоюється, що банки почнуть розпродавати іпотечні бонди, що призведе до зростання ставок по кредитах і негативно відіб'ється на всій економіці.
"Данський ринок житлового фінансування надзвичайно дешевий, стабільний і надійний. І ми підемо на все, щоб захистити його", - заявила Bloomberg міністр економіки країни Маргрет Вестагер. Вона вважає, що базельські вимоги, які почали розробляти ще в 2009 році, до початку європейської кризи суверенних боргів, помилково пропонують вважати держоблігації безризиковим активом.
Набуття чинності нових норм, яке почнеться в 2015 році, може поставити перед банками ще одну проблему. У Данії вдвічі менший рівень держборгу, ніж в середньому по ЄС, і це може вилитися в те, що банкам просто не вистачить наявних в обігу держоблігацій, щоб замінити ними іпотечні бонди. Найбільший в Європі емітент таких паперів Nycredit оцінює цей дефіцит у 36 млрд дол. У підсумку датський фінансовий регулятор FSA вже повідомив банкам, що вони можуть ігнорувати нові вимоги Базельського комітету.
Читайте також: Базельський комітет відклав посилення частини заходів за нормативами "Базель-III" з 2015 до 2019 рр