Сьогодні у Стокгольмі буде названо ім'я володаря Нобелівської премії по економіці. Традиційно вона вважається однією з найбільш непередбачуваних.
Сьогодні у Стокгольмі буде названо ім'я володаря Нобелівської премії по економіці. Традиційно вона вважається однією з найбільш непередбачуваних.
Ймовірним кандидатом напередодні вручення нагороди виступає американець Роберт Шиллер з Єльського університету. У 2000 р. вийшла його книга "Ірраціональне достаток", присвячена феномену "ринкового міхура". У другому виданні книги в 2005 р. автор стверджував, що ринок нерухомості США сильно переоцінений.
Іншим претендентом на престижну премію є сер Тоні Аткінсон з Наффілд-коледжу в Оксфорді - його наукові інтереси лежать у сфері проблеми нерівності розподілу доходів. Цілком може отримати нагороду і прихильник класичної економічної теорії і противник втручання держави в економіку Роберт Барро з Гарварду.
Якщо Нобелівський комітет вирішить відзначити роботи по фінансовій кризі, тут хороші позиції у Дугласа Даймонда (Університет Чікаго) і Філліпа Дибвіга (Вашингтонський університет). У 1983 р. вони пояснили, чому відбуваються масові вилучення вкладів з банків і як цього уникнути.
Нобелівська премія з економіки була заснована за ініціативою Банку Швеції після смерті Альфреда Нобеля, у 1969 р. Лауреат традиційно оголошується у другий понеділок жовтня, сума премії становить 1,2 млн дол.
Минулого року лауреатами "Нобелівки" з економіки стали американці Елвін Рот і Ллойд Шеплі. Вони були удостоєні нагороди за теорію стійкого розподілу та практики моделювання ринку, застосувавши математичні алгоритми для найкращого розподілу обмежених ресурсів між користувачами.
Нагадаємо, що лауреатом Нобелівської премії з літератури за 2013 р. стала 82-річна канадська новелістка Еліс Мунро.
Премії по фізіології/медицини за 2013 р. спільно отримали американські вчені Джеймс Ротман і Ренді Шекман, а також німець Томас Зюдоф. Нагорода присуджена за відкриття механізму, що регулює внутрішньоклітинний транспорт поживних речовин.
У другий день "нобелівського тижня", оголосили лауреата з фізики. Ними стали британський учений Пітер Хіггс, який передбачив існування бозона, який отримав його ім'я, і бельгієць Франсуа Енглер.
Лауреатами Нобелівської премії з хімії за 2013 р. стали американські вчені Мартін Карплюс, Майкл Левітт і Арі Воршел. Премія присуджена за "розробку багаторівневих моделей для вивчення комплексних хімічних систем".
Нобелівська премія миру за 2013 р. присуджена Організації по забороні хімічної зброї. Приводом для присудження премії стали зусилля ОЗХО в Сирії. Тема застосування зарину під час громадянської війни в цій країні була однією з головних у серпні-вересні цього року.