НКЦПФР розробив механізм захисту інтересів інвесторів
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) підготувала концепцію створення компенсаційного механізму захисту інтересів інвесторів, які уклали з торговцями договори на управління цінними паперами. Копію відповідного документа має "Комерсант-Україна".
Вже сьогодні комітет з питань стратегії розвитку та економічного аналізу НКЦПФР розгляне концепцію відповідного закону, який дозволить привести українське законодавство у відповідність з європейським. Директива 97/9/ЕС зобов'язує держави мати "схеми компенсації для інвесторів, які гарантують узгоджений мінімальний рівень захисту хоча б невеликого інвестора у разі, якщо інвестиційна компанія нездатна виконати зобов'язання перед клієнтами".
Документом передбачається створення неприбуткового товариства взаємного страхування (ТВС), участь в якому буде обов'язковою для всіх учасників ринку, які мають ліцензію на управління цінними паперами. Розмір внеску до страхового фонду буде визначати керівництво ТВС. Однак отримати відшкодування з ТВС зможуть не всі інвестори. Не визнаватимуться втрати, понесені внаслідок ринкових факторів. Компенсації підлягають лише збитки, отримані через "незаконні або дуже непрофесійні дії торговця". Такими будуть вважатися дії, "які не суперечать законодавству, але ефективність інвестицій від яких у певну кількість разів менше середньоринкової ефективності інвестицій". Також компенсацію не заплатять у разі доведеного змови торговця й інвестора.
Читайте також: Мінрегіон ініціює вдосконалення законодавства з питань захисту прав інвесторів
Обов'язковою умовою для видачі відшкодування стане анулювання ліцензії торговця, але не за власною заявою, або його дефолт. При цьому вказується, що при ліквідації компанії клієнт отримає кошти від оціночної вартості активів. І ТВС покриє тільки різницю. У разі недостатності коштів для відшкодування збитків із страхового фонду зобов'язання торговця перед інвесторами задовольняються в порядку черговості укладення договорів.
Згідно з директивою 97/9/ЕС, покриття збитків має бути не менше 90% від суми втрат, але не більше 20 тис. євро. Тому чиновники НКЦПФР пропонують встановити поріг на рівні 210 тис. грн. Для прикладу, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб гарантує виплату компенсацій за вкладами на суму до 200 тис. грн. Слід зазначити, що два роки тому уряд вніс до парламенту схожий законопроект про створення фонду гарантування інвестицій. Він передбачав, що торговці й компанії з управління активами повинні відраховувати до такого фонду 0,1% вартості активів. Однак з тих пір закон так і не був прийнятий.
Член правління Професійної асоціації корпоративного управління Оксана Параскева вважає, що ця ініціатива допоможе підвищити зацікавленість населення в інструментах фондового ринку, оскільки досі "інвестори на фондовому ринку не мають захисту, аналогічного тому, який мають вкладники банків". Однак інвестори повинні будуть розуміти, що фонд захистить їх тільки від прямого шахрайства торговців, яким вони передадуть кошти або цінні папери в управління.
На думку президента Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв Олексія Кія, механізм забезпечення ризиків потрібно передбачати без фактичного формування фонду, а шляхом формування солідарної відповідальності компаній. "Реєстрацію таких договорів потрібно проводити в саморегулюючої організації як у арбітра у разі відмови від виконання зобов'язань, тим більше що у багатьох саморегульованих організацій є третейські суди, рішення яких буде достатньо", - вважає він. "Для досягнення дієздатності даної позитивної новації необхідно доопрацювати запропонований проект концепції спільно зі страховими компаніями", - переконана Оксана Параскева. Слід зазначити, що страхування відповідальності торговців цінними паперами є альтернативною пропозицією регулятора.
Навіть якщо закон приймуть, страховий фонд буде складно наповнити, оскільки через депресивний стан фондового ринку багато торговців відмовилися від ліцензій на управління цінними паперами за власною ініціативою або за рішенням НКЦПФР у зв'язку з відсутністю фактичних операцій. "Ми не користуємося ліцензією тому, що її нормативні умови не дозволяють нормально на цьому заробляти. Ми сподіваємося, що колись ці положення будуть покращені, але зараз це все не працює", - пояснив партнер ІГ "Універ" Олексій Сухоруков.