Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) пропонує скасувати обмеження на запозичення тільки містами з населенням понад 300 тис. осіб і тим самим дозволити залучати кредити і випускати облігації навіть сільським радам. Про це заявив член НКЦПФР Анатолій Амелін, пише "Комерсант-Україна".
"Ми пропонуємо зміни, які дадуть можливість залучати ресурси не тільки муніципалітетами, а й обласними, а також районними радами. Це розширить можливості залучення ресурсів для потреб місцевого бюджету", - відзначає Амелін.
За його словами, нинішнє обмеження для міст з населенням понад 300 тис. осіб "застаріле" і "не відповідає європейській практиці". Виконувати операції з обслуговування місцевих боргів, операцій з погашення та виплати відсоткового доходу, а також вести облік прав власності на облігації буде Національний банк України (НБУ).
Таким чином, залучати кредити і випускати облігації зможуть представницькі органи місцевого самоврядування будь-якого населеного пункту. До них, відповідно до законодавства, відносяться сільські, селищні, міські, обласні та районні ради. Кошти можна буде залучати тільки в бюджети розвитку таких населених пунктів.
Водночас, ідея розширення можливостей з запозичення коштів невеликими містами не нова. Минулого тижня уряд затвердив основи бюджетної політики на 2014 р. В рамках підготовки проекту документа обговорювалася скасування обмеження, але Мінфін відхилив цю пропозицію.
В Асоціації міст України підтримують пропозицію НКЦПФР.
"Не всі обласні центри мають 300 тис. населення, але всі мають нормальні бюджети. Чому Дніпропетровськ знаходиться в кращих умовах, ніж Ужгород або Тернопіль? Люди у всіх містах живуть однаково, але через цю норму одні можуть залучати кошти для ремонту каналізацій та доріг, а інші - ні", - заявив експерт асоціації з моніторингу законодавства в питаннях бюджету Олександр Слобожан.
Водночас експерти сумніваються в здатності невеликих міст залучати дорогі кошти і повертати їх - реалізація цієї ідеї пов'язана з різними ризиками.
"Навіть якщо зняти обмеження, невеликі міста не зможуть випустити облігації, тому що у них немає забезпечення. Бюджет розвитку нічим не забезпечений. Вони бідні, і ніхто не купить незабезпечені папери", - вважає завідувач відділом місцевих фінансів та міжбюджетних відносин Академії фінансового управління Олександр Шишко.
Водночас, за словами Олександра Слобожана, бюджет розвитку може наповнюватися за рахунок коштів від продажу комунального майна. Такі міста зможуть обслуговувати невеликі кредити, витрачаючи на них малу частину бюджету розвитку.
Однак, на думку головного фінансового аналітика рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталія Шапрана знайти хороших позичальників серед невеликих міст все ж можна, особливо в промислово розвинених регіонах.
Водночас експерти вважають, що випуски боргових паперів не будуть масовими.
"Їх можуть купувати банки, які співпрацюють з місцевими органами влади з яких-небудь проектам", - вважає провідний економіст блоку "Фінансові ринки" Креді Агріколь Банку Олександр Печеріцин.
Читайте також: Фінансування Держпрограми розвитку економіки складе 253,8 млрд грн в 2013 р., - Мінекономрозвитку