Невдалий запуск космічного апарату "Фобос-Ґрунт" пов'язаний з локальною дією на станцію важких заряджених часток космічного простору, повідомив на нараді у Воронежі глава Роскосмосу Володимир Поповкін. За його словами, це призвело до "подвійного рестарту (перезапуску) бортового обчислювального комплексу".
"Причиною позаштатної ситуації став перезапуск двох комплектів бортових обчислювальних комплексів, так званий "другий рестарт", унаслідок чого космічний апарат перейшов в режим найбільшої економії енергії і очікування команди", - сказав Поповкін.
Спецкомісія дійшла до висновку, що найбільш вірогідною причиною рестарту стала локальна дія важких заряджених часток в космічному просторі, який привів до збою в пристрої, що запам'ятовує, ще на другому витку польоту на опорній орбіті, відзначив глава Роскосмосу.
За його словами, не можна було не враховувати таку дію заряджених часток в космосі, тому низка посадових осіб заводу-виготівника притягнені до дисциплінарної відповідальності.
Автоматична міжпланетна станція "Фобос-Ґрунт" була запущена з космодрому Байконур 8 листопада 2011 р. Вона повинна була взяти з супутника Марса - Фобоса - зразки ґрунту і доставити їх на Землю, але при спробі виводу на орбіту космічного апарату склалася нештатна ситуація. Як встановили фахівці, апарат не зміг правильно зорієнтуватися на Сонці. У результаті "Фобос-Ґрунт" залишився на навколоземній орбіті, всі спроби налагодити контакт з апаратом потерпіли крах. 15 січня 2012 р. супутник впав в 1,25 тис. км від острова Велінгтон (Чилі).