Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) про припинення оплати за вироблену електроенергію генеруючим підприємствам в зоні АТО може спровокувати зупинку станцій і, як наслідок, призвести до дефіциту потужності. Таку думку висловила директор консалтингової компанії "Трансенергоконсалтинг" Світлана Голікова.
"Станції не отримують гроші, але зобов'язані працювати, і якщо вони зупиняться, то у нас буде дефіцит. Вихід? Можна "гасити" райони, робити віялові відключення, скорочувати енергоспоживання. Як варіант, ми можемо в ситуацію 90-х повернутися - з регулярними віяловими відключеннями", - попереджає експерт.
За її словами, сьогодні експерти енергоринку відзначають не надто високий рівень рішень Міненерго - його дії не відповідають реальній обстановці, то запізнюються. "Не сприяють виходу з енергетичної кризи і дії регулятора - Нацкомісії з енергетики", - вважає експерт.
Нагадаємо, постанова НКРЕКП №158 від 2 лютого 2015 р. забороняє оплачувати електроенергію, якщо вона була проведена на генеруючих потужностях, розташованих на території, де органи влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження". Рішення НКРЕКП суперечить ст. 15 Закону України "Про електроенергетику" у частині забезпечення рівного відсотку оплати всім виробникам електроенергії. 18 березня. постанова №158 було скасовано комісією і в цей же день видано постанову № 203 повністю дублює постанова №158.
Генеруючі компанії оскаржили цю постанову і довели його незаконність в судовому порядку. Постанови посилалися на розпорядження Кабміну про надзвичайний стан в енергетиці, термін дії якого закінчився 25 березня 2015 р. Напередодні 24.03.2015 р. комісія видала чергову постанову № 870 блокуючу розрахунки за електроенергію з посиланням на рішення РНБО від 25.01.2015 р.
Таким чином, відзначають експерти галузі, компанії, чиї станції знаходяться в зоні АТО і видають потужність в об'єднану енергосистему України, залишили без джерела фінансування закупівлі палива для виробництва електроенергії, відновлення пошкодженого устаткування і виплати заробітної плати. На думку експертів, дефіцит потужності в енергосистемі доведеться покривати за рахунок нарощування імпорту електроенергії і Росії і перерахування коштів за її поставки вже російським виробникам замість українських компаній.