Неякісна економічна політика створює умови для надмірної концентрації населення та бізнесу на питанні валютного курсу. Таку думку висловили експерти під час круглого столу «Якою буде банківська система в 2013 році?», організованого «Лігою фінансового розвитку».
«Проблема, коли валютний курс ставиться за основу визначення економічної ситуації в країні, виникла не сьогодні. Потрібно розуміти, що валютний курс - це наслідок попередньої політики. Ми чотири роки будуємо навіс девальваційний, в той чи інший спосіб, розбиваємо чоло об цей девальваційний навіс і робимо його ключовим показником. З тим, щоб піти на інший шлях, мабуть, потрібно просто міняти політику, зокрема, валютну. Але вона опирається на макрополітику. Якщо ми забули ази економічної політики - це біда», - сказав радник голови правління АТ «Сбербанк Росії», екс-віце-прем'єр України Василь Роговий.
За його словами, держава не повинна жити з горизонтом (стратегічним прогнозом) в один рік. «При тому, що, скажімо, 2012 р. вже завершується, а бюджету на 2013 р. досі немає», - наголосив Роговий.
З цим погодився голова Ради НБУ Ігор Прасолов. «Те, що в нашій країні людей нічого не цікавить - ні урожай, ні дефіцит бюджету - це факт. У нас сьогодні всі орієнтуються на те, яким буду курс долара на наступний рік», - сказав Прасолов.
Він зазначив, що уряду, щоб порахувати потенційні витрати на обслуговування зовнішніх запозичень або закупки енергоносіїв, необхідно розуміти та передбачати, виходячи з руху макропоказників економіки, яким буде цей показник. «Але справа в тому, що сьогодні Нацбанк здійснює основне завдання - підтримує стабільність грошової одиниці в контексті її купівельної спроможності. А те, що в нас народ так багато уваги звертає на валютний ринок - це психологія, сила звички. Тому Національний банк намагається проводити політику, направлену на зниження доларизації економіки і починає здійснювати конкретні кроки у цьому напрямку. І хоча вони часто піддаються критиці, я вважаю їх позитивними та реальними. Крім того, нам треба найближчим часом ще раз серйозно звернути увагу на більш виважену, прагматичну та реалістичну політику нашої держави», - підкреслив голова Ради НБУ.
А на думку екс-заступника міністра фінансів Олександра Савченка, держава мусить терміново розробити та реалізувати комплекс стратегічних заходів, направлених на відхід від надмірної уваги населення та підприємців на валютному курсі. «Це має бути навіть стратегічна програма і уряду, і Нацбанку: як зробити так, щоб люди не говорили про валютний курс, бо це руйнує економіку, - і досягнемо іншої мети - реальних ставок кредитування, якщо, звичайно, вирішимо політичні ризики, адже в цих 30% за кредитом, є не тільки комерційні ризики, а й політичні», - констатував експерт.