Ще на початку 2014 року власником квартири в новозбудованому будинку економ - і бізнес-класу навіть в столиці можна було стати, вклавши в його купівлю якихось 30-50 тисяч доларів. Зараз такої розкоші не знайти: ціни пішли слідом за курсом долара, умови розстрочок не настільки вигідні, а домогтися знижки дуже непросто.
Ще на початку 2014 року власником квартири в новозбудованому будинку економ - і бізнес-класу навіть в столиці можна було стати, вклавши в його купівлю якихось 30-50 тисяч доларів. Зараз такої розкоші не знайти: ціни пішли слідом за курсом долара, умови розстрочок не настільки вигідні, а домогтися знижки дуже непросто.
Забудовники тримали ціни як могли аж до літа. Незважаючи на те, що курс гривні почав активно падати, знизившись більш ніж на 50%. На валютному ж еквіваленті ціна житла виходила дуже привабливою. Проте з приходом осені вартість квадратних метрів поповзла вгору. В першу чергу на житло економ і бізнес-формату.
І навіть якщо гривня стабілізується, девелопери не обіцяють стабільних цін, натякаючи на те, що змушені підтягувати вартість споруджуваного житла до курсових реаліям. І як зазвичай посилаються на те, що «матеріали у нас імпортні». А це означає, що до кінця року сміливо можна чекати подорожчання ще на 10-15%. Особливо в тих проектах, які знаходяться на початкових етапах будівництва.
«На зниження вартості квадратних метрів сподіватися не доводиться. До кінця року, навпаки, буде зростання, оскільки подорожчання будівельних матеріалів і енергоносіїв лише збільшує собівартість», - пророкує президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе.
Дороге дешево
По активності запуску нових проектів Києву, звичайно, рівних немає. За даними компанії KievStandard, на даний момент у столиці близько 150 активних будівництв, і до 2015-2016 році девелопери порадують не однією тисячею нових квадратних метрів. Більше того, аналітики кажуть, що багато девелопери з інших областей (особливо східного регіону країни) теж придивляються до столиці. І в 2015 році варто чекати появи все нових і нових проектів. Що ж, сподіваємося, така конкуренція буде лише на користь покупцям.
Високими темпами забудовується і периферія - близькі до Києва міста (Ірпінь, Бровари, Бориспіль, Буча). При цьому різниця в цінах між мегаполісом і супутниками вирівнюється: якщо раніше вона могла досягати 50-70%, то зараз звузилася до 20-30%.
Найбільш ходовий, як зазвичай, - економ-сегмент. Про це говорили і на круглому столі «Грошей», присвяченій нерухомості. Питання лише в тому, що зараз вважати економ-сегментом? Рік тому до нього сміливо можна було віднести цінову категорію від 6-8 тис. грн./м2. Сьогодні - це вже 7-11 тис. грн., а іноді - і до 13-14 тис. грн. за «квадрат». Зростання цін забудовники не поспішають компенсувати архітектурними шедеврами, облагородженим територіями, інфраструктурою і т. д. Організація комфорту в об'єктах класу економ так і лягає на плечі мешканців. «Фішкою» може бути хіба що зручне розташування житлового комплексу або близькість лісової зони, озера, тихий район.
За межами столиці дорожче всього економ-сегмент у Львові та Дніпропетровську. У цих містах ціна «квадрата» досягає 9-12 тис. грн. У Харкові та Одесі трохи дешевше - від 7 тис. грн./м2.
Тільки бізнес
Житло так званого бізнес-класу часом відрізняється від економа лише на папері. Єдиний незаперечний критерій - розташування об'єкта. За визначенням, бізнес-клас повинен розміщуватися поблизу зручних транспортних комунікацій (метро) і в благополучному оточенні (парки, трохи в стороні від галасливих магістралей і запорошених промзон). Проекти і використовувані матеріали відрізняються вже не настільки разюче - особливо зараз, коли цінова межа між квартирами різного рівня комфортності досить умовна.
До речі, в бізнес-класі, як правило, будується не один будинок, а цілий «міні-містечко», в кілька черг. Це дозволяє перевірити якість матеріалів і оцінити планування, а також упевнитися в тому, що будинки здаються без зриву графіків.
Якщо говорити про ціни, то бізнес-житло в Києві наполегливо підбирається до планки в 15-16 тис. грн. В довколишніх містах подібні житлові комплекси поки що рідкість, а ціна квадратного метра в них близька до економові - близько 12 тис. грн. У Львові і Одесі вартість пішла недалеко від київської - 10-15 тис. грн./м2. Слідом йдуть Харків і Дніпропетровськ, де житлом бізнес-рівня можна обзавестися, заплативши за кожен квадратний метр 8-12 тис. грн.
Вимушена зупинка
І все-таки, попит на житло серед покупців зараз далеко не такий, як хотілося б забудовникам. «Тому ряд девелоперів, які планували розпочати будівництво об'єктів в поточному році, вирішили не ризикувати в такі важкі часи і заморозили їх», - розповідає керівник департаменту маркетингу консалтингової компанії City Development Solution Алла Куценко.
Хоча, на думку експертів, тотальної припинення будівництв немає. І швидше за все не буде. Заморожуватися будуть лише окремі проекти, де є труднощі з фінансуванням.
Тягнуть неохоче
З розстрочками на купівлю житла теж не все гладко. Вони стають рідкістю. Навіть на найбільш ходовий економ. Хоча ще у 1-2-му кварталах поточного року забудовники практикували різноманітні акції. Найпопулярнішими були розстрочки з мінімальною сумою внеску в 30-50% і фіксованою сумою платежів.
Сьогодні забудовники прагнуть створювати якусь «подушку» запасу грошових коштів, тому зав'язують оплату на долар. Мінімальна сума внеску становить від 30%, як і раніше. Але аванс сплачується з прив'язкою до курсу НБУ або міжбанку, так само як і всі наступні платежі. Таким чином, забудовник не може гарантувати покупцеві стабільного розміру платежів. І доки на валютному ринку чехарда, цей підхід не зміниться.
У той же час забудовники готові йти на поступки по ціні. В економ-класі дисконт скромний: він може досягати 3-7%. У бізнес-класі більше - від 5 до 20%, залежно від того, яку націнку забудовник заклав спочатку. Але, зрозуміло, все «плюшки» призначені для тих покупців, які готові на гора викласти повну вартість квартири.