Енергоатом впроваджує усі найсучасніші заходи безпеки на АЕС для запобігання повторення Чорнобильської аварії та дбає про посилення надійності енергоблоків.
На цьому під час виступу 16 березня на парламентських слуханнях "30 років після Чорнобиля: уроки та перспективи" наголосив президент Компанії Юрій Недашковський.
Він відзначив, що операторами АЕС всього світу у 1989 році була створена Всесвітня Асоціація операторів АЕС, членом якої є НАЕК "Енергоатом". З того часу систематично на українських станціях проводяться партнерські перевірки експлуатації, місії технічної підтримки та обмін передовим світовим досвідом безпеки. "Завдяки цьому невпинно впроваджуються та розробляються нові практики забезпечення надійності та безпеки ядерних реакторів", - зазначив Ю.Недашковський.
Він наголосив, що вперше у світі в рамках спільного проекту Україна-Європейська Комісія-МАГАТЕ було проведено комплексну оцінку безпеки українських ядерних енергоблоків, за результатами якої була встановлена їх відповідність всім вимогам МАГАТЕ.
Недашковський підкреслив, що сьогодні питання безпеки мають для Компанії найвищий пріоритет. Так, з метою покращення надійності енергоблоків з 2002 по 2010 рік було завершено реалізацію трьох державних програм за рекомендаціями МАГАТЕ, що дозволило повністю усунути дефіцити безпеки, притаманні реакторам радянського дизайну. А з 2011 року було розпочато виконання нової, схваленої міжнародними експертами і затвердженої Урядом України Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС, яка діятиме до 2020 року. "Вона включає також і додаткові заходи, котрі враховують результати аварії на японській АЕС "Фукусіма", - деталізував президент Енергоатома.
Він наголосив, що співфінансування цієї програми здійснюється ЄБРР та Євратомом шляхом надання кредитних коштів на загальну суму 600 млн. євро. "Кредит є найбільшим в енергетичному секторі України та засвідчує актуальність і обґрунтованість заходів за програмою, а також довіру до Компанії з боку міжнародних фінансових організацій", - підкреслив Ю.Недашковський.
Окрему увагу президент Енергоатома приділив питанню контролю стан навколишнього середовища і впливу на нього діяльності АЕС. "За останні роки на атомних електростанціях не було зафіксовано жодних випадків перевищення контрольного рівня викидів та скидів радіоактивних речовин у довкілля", - підкреслив він, додавши, що значення не перевищували у середньому 1% від допустимих.
Також Недашковський наголосив на тому, що Енергоатом приділяє значну увагу посиленню охорони та фізичного захисту АЕС. Особливо це важливо в нинішніх умовах підвищеної готовності до реальних загроз вчинення диверсійних чи терористичних актів. "Сьогодні всі системи захисту працюють у посиленому режимі", - додав він.
Резюмуючи, очільник Енергоатома підкреслив, що в 2015 році частка Енергоатому в загальному обсязі електроенергії, відпущеної до Енергоринку, становила 57,3% і порівняно з 2014 роком збільшилась на 7,1%, що є вагомим стримуючим фактором росту оптово-ринкової ціни. "В даний час атомна енергетика є островом найбільшої енергетичної стабільності в Україні. Цієї зими не було жодних віялових відключень електроенергії, незважаючи на побоювання і прогнози багатьох політиків. Сьогодні об'єднана енергосистема України і її ядерна складова працюють надійно", - відзначив Недашковський.