Такі зміни дозволять скоротити зовнішній приватний борг України без відтоку валюти з країни
Національний банк України розширив можливості для реструктуризації валютного боргу українських компаній для подальшого збільшення їх статутного капіталу. З цією метою внесено відповідні зміни в діючу постанову правління Національного банку україни від 7 червня 2016 № 342 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному і валютному ринках України". Про це повідомляє прес-служба регулятора.
Як йдеться у повідомленні, на сьогоднішній день резиденти можуть здійснювати погашення кредитів і позик в іноземній валюті за договорами з нерезидентами не раніше строку, передбаченого договорами. При цьому, достроково погашати їх можна в наступних випадках:
- Достроково повернено кошти спрямовуються на докапіталізацію уповноваженого банку-позичальника;
- Проводиться реструктуризація зобов'язань за рахунок запозичень з більш пізнім терміном виконання;
- Кредитором є міжнародна фінансова організація;
- Частка такого кредиту або позики надана іноземним експортно-кредитним агентством
З метою скорочення зовнішнього приватного боргу України без відтоку іноземної валюти за межі держави та без створення додаткового тиску на валютний ринок країни правління Національного банку прийняло рішення розширити перелік виключень.
А саме - дозволило скорочувати терміни повернення клієнтом-резидентом, який не є банком, кредиту чи позики в іноземній валюті на користь нерезидента у разі, коли здійснюється реструктуризація заборгованості, при якій вимоги по основній сумі кредиту або позики зараховуються як додатковий внесок нерезидента до статутного капіталу резидента
У той же час Національний банк вніс і ряд інших змін до вказанної постанови.
Так, спрощено порядок купівлі та перерахування коштів в іноземній валюті для оплати лікування фізичних осіб за кордоном. Інформація про ці операції буде включатися до реєстру без подання в Національний банк України відповідних документів. При цьому уповноважений банк зможе купувати для клієнта іноземну валюту на ці цілі на наступний день з дня зарахування коштів у гривнях на купівлю, а при наявності власних коштів в іноземній валюті - в день подання клієнтом у банк платіжного доручення.
Також удосконалено контроль за залишками на рахунках клієнтів-резидентів (крім фізичних осіб) при купівлі іноземної валюти. Досі його здійснював Національний банк на дату отримання інформації про цю операцію у відповідному реєстрі. Відтепер він буде покладений на уповноважені банки, які будуть здійснювати цей контроль на дату купівлі іноземної валюти.
Крім того, правління Національного банку україни змінило Інструкцію про порядок формування уповноваженими банками реєстрів, затверджену постановою правління від 7 квітня 2016 № 247. В Інструкції враховано скасування вимоги, в відповідності з яким для оплати імпорту послуг резиденти повинні були надавати Національний банк акт цінової експертизи Держзовнішінформу. Нагадаємо, ця вимога була скасована з 19 серпня 2016 у зв'язку з втратою ефективності, як дієвого інструменту боротьби з відтоком капіталу. Таким чином, Національний банк спростив умови для імпорту послуг без ослаблення контролю за проведенням зовнішньоекономічних операцій.
Також правління Національного банку україни внесло зміни до Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, затвердженого постановою регу від 17 червня 2004 року № 270.
Зокрема, посилено відповідальність уповноважених пбанков з перевірки та аналізу документів (інформації) під час реєстрації та обслуговування кредитних договорів та договорів позики, які передбачають виконання зобов'язань в іноземній валюті перед нерезидентами, у тому числі шляхом виявлення індикаторів ризикової фінансової операції. З цією ж метою розширено перелік підстав для відмови в реєстрації та анулювання реєстрації кредитного договору та договору позики з боку Національного банку.
Всі зазначені зміни затверджені постановою правління Національного банку від 23 серпня 2016 № 375 "Про внесення змін у деякі нормативно-правові акти Національного банку України". Вони вступають в силу з 1 вересня 2016. При цьому зміни до постанови правління Національного банку україни № 342 будуть діяти до припинення дії цього документа, тобто до 14 вересня 2016 року включно.
Нагадаємо, НБУ планує низку заходів щодо валютної лібералізації.