Форма проведення інтервенцій буде визначатися ситуацією на ринку
Національний банк України (НБУ) змінює підхід до вибору форми проведення валютної інтервенції на міжбанківському ринку. Про це повідомляє прес-служба НБУ.
Як повідомляється, з цією метою правління відкоригувало Стратегію валютних інтервенцій Національного банку України на 2016-2020 роки , що визначає політику Національного банку на міжбанківському валютному ринку з вересня 2016 року.
Стратегія передбачає можливість Національного банку україни здійснювати валютні інтервенції в чотирьох формах - валютний аукціон, інтервенції за єдиним курсом, запит щодо найкращого курсу і адресна інтервенція.
Досі пріоритетною формою здійснення валютних інтервенцій визначався валютний аукціон. Проте з моменту прийняття стратегії інші форми валютних інтервенцій також підтвердили свою ефективність, зокрема для оперативного втручання в незначних обсягах. Тому правління вважає за необхідне відмовитися від пріоритетності конкретних форм інтервенцій. Натомість, доцільність використання тих чи інших форм інтервенцій буде визначатися в залежності від ситуації на міжбанківському валютному ринку.
Разом з тим, враховуючи необхідність мінімізувати вплив центробанку на напрям курсового тренду при проведенні інтервенцій для накопичення резервів, Національний банк і надалі буде віддавати пріоритет тим форм інтервенцій, за якими Національний банк не пропонує, а бере запропоновану іншими учасниками валютного ринку ціну. Такими формами інтервенції, де Національний банк виступає "прайс-тейкером", є валютний аукціон і інтервенція за кращим курсом.
Також Національний банк планує найближчим часом перейти до здійснення валютних інтервенцій з використанням Matching - нового функціоналу для укладення угод в торговельно-інформаційних системах (Bloomberg, Thomson Reuters і т. п.).
Новий функціонал передбачає можливість для Національного банку, як і для інших учасників ринку, миттєво укладати угоди з купівлі-продажу іноземної валюти або шляхом вибору кращої з анонімних котирувань, наявної у функціоналі в певний момент часу, або введення в систему власних анонімних котирувань, які в подальшому акцептуються контрагентами
Таким чином, регулятор зможе використовувати зазначену методику для проведення інтервенцій за двома формами:
- за кращим курсом (в такому випадку Національний банк буде виступати "прайс-тейкером", вибираючи найкращу з цін, анонімно запропонованих учасниками ринку);
- за єдиним курсом (в такому випадку Національний банк буде виступати "прайс-мейкером", анонімно пропонуючи ринку ціну)
Зазначені новації в підході до проведення валютних інтервенцій затверджено постановою правління НБУ № 32 від 29 березня 2018 "Про внесення змін у деякі нормативно-правові акти Національного банку України" та рішенням правління НБУ № 182-рш від 29 березня 2018 "Про внесення змін Стратегії валютних інтервенцій Національного банку України на 2016 - 2020 роки ". Обидва документи набирають чинності з 2 квітня 2018 року.
Нагадаємо, Національний банк України затвердив перелік банків, які зможуть брати участь у валютних інтервенціях регулятора у формі запиту щодо найкращого курсу в I кварталі 2018 року.