Національний банк України (НБУ) вважає можливим спрощення процедури реєстрації випуску облігацій та отримання дозволу на їх обіг за межами України. Про це йдеться у відповіді регулятора на ініціативу Незалежної асоціації банків України (НАБУ) про запровадження прямого випуску єврооблігацій українських емітентів за межами України, повідомляє прес-служба асоціації.
"Актуальним є розгляд можливості послаблення вимог дозвільного характеру та спрощення досить складної та обтяжливої процедури реєстрації випуску облігацій та отримання дозволу на їх обіг за межами України, які регламентуються нормативно-правовими актами НКЦПФР", - говориться у листі Нацбанку.
При цьому регулятор вважає, що з огляду на необхідність убезпечити економіку держави та її валютний ринок від неконтрольованого руху за межі України значних грошових потоків, пов'язаних з поверненням емітентами боргів за цінними паперами, номінованими в іноземній валюті, доцільно залишити без змін вимоги законодавства України щодо надання НКЦПФР дозволу на обіг цінних паперів українських емітентів за межами України.
У комітеті НАБУ з питань грошово-кредитної політики та валютного регулювання свою ініціативу мотивують тим, що діючий порядок розміщення вимушує банки структурувати випуск євробондів у вигляді так званих "облігацій участі в кредиті" (LoanParticipationNotes) або опосередкованого випуску єврооблігацій.
Така структура, зазначають в асоціації, на відміну від традиційної та поширеної навіть вже в країнах Східної Європи і Росії форми прямого випуску (тобто, без використання SPV), є досить складною та потребує суттєвих додаткових витрат (в рамках одного випуску єврооблігацій такі додаткові витрати можуть становити 500 тис. дол. і більше), що призводить до зниження ліквідності випуску, а отже, підвищує його ефективну вартість.
"Законодавче врегулювання питання прямого випуску єврооблігацій українських емітентів за межами України дозволить суттєво зменшити операційні витрати банків при проведенні випуску і розміщення єврооблігацій, підвищить ліквідність випусків єврооблігацій на міжнародних ринках, призведе до більшої диверсифікації бази інвесторів, що буде матиме вплив на здешевлення ресурсної бази банків", - переконані у НАБУ.