Схема з ОВДП використовується публічними діячами та пов'язаними з ними особами
Національний банк рекомендував банкам приділяти більше уваги моніторингу фінансових операцій клієнтів з облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП), номінованими в іноземній валюті. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на прес-службу НБУ.
Як зазначається в листі НБУ, характер таких операцій може свідчити про легалізацію "брудних" коштів. Йдеться про так звані циклічні операції, особливістю проведення яких є купівля юридичними особами за вищою ціною та продаж за нижчою (тобто зі збитком) ОВДП з однаковим ISIN-кодом упродовж короткого проміжку часу, зокрема одного робочого дня.
Зазначена схема може реалізовуватися через фінансових посередників на фондовому ринку і відбуватися в кілька етапів:
"Така схема отримання інвестиційного прибутку використовується клієнтами банків, зокрема, українськими публічними діячами, близькими та пов’язаними з ними особами з метою штучного формування доходів та подальшої їх легалізації під час декларування", - йдеться в повідомленні НБУ.
Як повідомляло РБК-Україна, Національне агентство з запобігання корупції (НАЗК) виявило порушення в деклараціях про доходи абсолютної більшості кандидатів у президенти України.
Нагадаємо, Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження у зв'язку з відмиванням на українських фондових біржах доходів, отриманих нелегальним шляхом. За версією СБУ, в 2017-2018 роках співробітники бірж спільно з торговцями цінними паперами організували механізм легалізації незаконних доходів і виведення коштів за кордон. За схемою торговці проводили сумнівні фінансові операції купівлі-продажу ОВДП. Загальна сума легалізованих коштів становить понад 100 млн гривень.