ua en ru

НБУ пропонує узаконити P2P кредитування

НБУ пропонує узаконити P2P кредитування Фото: НБУ пропонує узаконити P2P кредитування

Обсяг такого кредитування на сьогодні оцінюється в 1,5 млрд гривень

Національний банк України (НБУ) пропонує банкірам і профільним відомствам обговорити механізм законодавчого врегулювання Р2Р кредитування. Про це йдеться у повідомленні на сайті регулятора.

Як повідомляється, залучення коштів клієнтів в інтересах третіх осіб за допомогою довірчого управління та надання консультацій з пошуку потенційних інвесторів широко практикується у світі. Однак такий спосіб інвестування є більш ризикованим порівняно з традиційними банківськими депозитами, оскільки повернення коштів не гарантовантується державою, а підхід до вибору позичальників досить ризикований.


Тим не менше, ряд банків України вже почали використовувати інструмент Р2Р кредитування, пропонуючи в середньому дохід на 5% річних більше, ніж за вкладами. Це зацікавило значну кількість клієнтів і станом на 1 квітня поточного року обсяг таких операцій досяг 1,5 млрд гривень, у тому числі із березневим приростом 0,6 млрд гривень.

У той же час такий вид кредитування не підпадає під дію Закону України "Про банки і банківську діяльність" і не регулюється ані Нацбанком, ані іншими регуляторами фінансового ринку.

На думку НБУ, без належного контролю така діяльність банків, містить у собі істотні ризики для кредиторів, позичальників та держави через декілька факторів. Зокрема, через низьку інформованість населення щодо можливих ризиків, відсутність гарантування таких вкладів з боку Фонду гарантування вкладів фізосіб, відсутність відповідальності посередників, можливе невідображення банками таких операцій у бухгалтерській звітності тощо.

P2P (Peer-to-Peer) кредитування – це спосіб позичання коштів між особами, які не пов'язані між собою, без залучення фінансового посередника (банку, кредитної спілки тощо). Зазвичай позики надаються на он-лайн платформах посередників, які беруть комісію за надання кредитів і інструментів перевірки кредитоспроможності.

Як повідомлялося раніше, частка проблемних кредитів у банківській системі сягає 40%.