Національний банк України в п'ятницю, 9 вересня, запросили керівників кредитних установ і найбільших власників облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП), щоб обговорити з ними ситуацію на кредитно-валютному ринку, пише газета "Комерсант-Україна".
"В уряді стурбовані тим, що цього року Кабмін повинен погасити великий обсяг ОВДП, і ці кошти можуть піти на ринок, тому представників банків попросили викласти свої плани щодо купівлі нових держпаперів", - сказав присутній на зустрічі голова правління одного з банків.
За даними Міністерства фінансів, до кінця року до погашення будуть пред'явлені ОВДП на 10,8 млрд грн. У їх числі - два великих погашення в цьому місяці, на 1,41 млрд грн (14 вересня) і 4,5 млрд грн (28 вересня). Великими власниками бондів банкіри називають Нацбанк (близько 5 млрд грн), "Райффайзен Банк Аваль" (2 млрд грн) і "Укрсоцбанк" (1 млрд грн). У Мінфіні зацікавлені в тому, щоб банки направили отримані кошти на покупку нових ОВДП, але більшість кредитних установ відчувають дефіцит гривневої ліквідності. "Глава НБУ Сергій Арбузов заявляв тиждень тому, що потрібно випустити валютні ОВДП, але, за словами Юрія Колобова, у Мінфіні не хочуть емітувати такі папери", - повідомив виданню один з банкірів. Джерело в НБУ підтвердило цю інформацію, зазначивши, що регулятор спробує переконати уряд скористатися новим інструментом. Банкіри та НБУ пропонують Мінфіну випустити облігації в національній валюті, прив'язані до офіційного курсу гривні до долара.
Сумніви уряду в тому, що банки спрямують отримані кошти в нові ОВДП, виправдані. З червня по вересень лише 6 аукціонів Мінфіну були успішними. При цьому вільна ліквідність, що дозволяє вкладати у держпапери за прийнятною ціною, постійно падає. У четвер був зафіксований п'ятирічний мінімум залишків на кореспондентських рахунках - 9,39 млрд грн. "Через це кредитні ставки овернайт піднялися до кризових 15-25%", - сказав скарбник одного з великих банків.
У п'ятницю ліквідність дещо підвищилася, до 12,48 млрд грн, що дозволило кредитним установам знизити овернайт до 14%. При цьому ряд скарбників банків повідомили виданню, що багато іноземних установи намагаються продавати свої ОВДП.