ua en ru

НБУ планує почати рефінансувати кредити, отримані під держгарантії, - джерело

Національний банк України (НБУ) планує почати рефінансувати кредити, отримані під держгарантії. Проект постанови НБУ про внесення змін до "Положення про порядок регулювання ліквідності банків" має "Комерсант-Україна".

Уряд може отримати підтримку НБУ в пошуку кредитних коштів для реалізації пріоритетних проектів, під які в держбюджеті закладені держгарантії на суму до 50 млрд грн. Частина цих позик, які одержувачі гарантій повинні залучати у банків, незабаром зможе рефінансувати центробанк. Отримані у НБУ кошти банки знову направлять на кредитування.

В проекті постанови НБУ, зокрема, запропоновано розширити перелік застав, під які НБУ рефінансує банки. Для отримання кредитів на термін до 360 днів вони повинні будуть надавати НБУ "майнові права за кредитними договорами з головними розпорядниками коштів держбюджету", а також головними розпорядниками коштів міських бюджетів, "під держгарантію для здійснення капітальних видатків". Також рефінансуватимуться кредити, залучені для реалізації "інвестиційних, інноваційних, інфраструктурних та інших проектів розвитку, які мають стратегічне значення і сприяють розвитку національної економіки". У заставу будуть прийматися права за кредитами I і II категорій якості (відсутність ризику, мінімальний або помірний ризик). У разі невиконання позичальниками зобов'язань НБУ продасть майнові права третім особам і пред'явить вимоги гаранту - державі.

Емісія Нацбанку є істотним джерелом засобів для кредитування довгострокових проектів. Комерційні банки не зацікавлені в них через низьку необхідну прибутковість на рівні 10% річних. А у чотирьох підконтрольних державі банків, які планують кредитувати держпроекти, загальний портфель вільних грошових коштів в кінці I кварталу становив тільки частину необхідної суми - 22,8 млрд грн. При цьому поки ці банки демонстрували негативну динаміку: за I квартал їх загальний кредитний портфель скоротився на 4,6 млрд грн.

В НБУ кажуть, що дефіциту коштів немає. "Нам дорікають, що ми не даємо довгі ресурси банкам. Але минулого тижня ми провели позачерговий тендер рефінансування на рік з оголошеним об'ємом 1,6 млрд грн, а відвантажили - 1,47 млрд грн. З початку року було запропоновано банкам рефінансування на 4 млрд грн, а вони вибрали тільки 3 млрд грн. Банки не приходять і не беруть", - говорить директор департаменту аналізу і прогнозування грошово-кредитного ринку НБУ Сергій Кораблін. Але довгострокове кредитування потребує підтримки. "Якщо є пріоритетні для держави напрями, то необхідно стимулювати розвиток економіки та підтримувати внутрішнього виробника. Інші завдатки банкам буде складно знайти, тому така можливість дозволить їм звертатися в НБУ за рефінансуванням. Але Нацбанк повинен бути особливо уважним до ліквідності застав", - говорить член ради НБУ Роман Шпек.

Держбанки вже приступили до аналізу таких пропозицій. "До нас надходять проекти, які пропонуються для кредитування під держгарантії. Велика частина носить інфраструктурний характер: вони пов'язані з інвестиціями в інфраструктуру міст, з реформами житлово-комунального господарства. Банк їх проаналізує і після проведених експертиз відправить в Кабмін, - говорить заступник голови правління "Укргазбанку" Станіслав Шлапак. - Визначено, що максимальний термін кредиту становитиме 10 років. Ставки ще обговорюються". Однак банкіри вважають, що в цій схемі повинна бути встановлена відповідальність кожної зі сторін. "Будь-який банк повинен буде уважно вивчити ризики цих проектів. Держгарантії припускають, що держава в разі чого розрахується по кредиту, але незрозуміло, як це відбудеться", - відзначає заступник голови правління "Райффайзен Банку Аваль" Віктор Горбачов.

В уряді відбирають пріоритетні проекти з понад 2 тис. пропозицій, серед яких - будівництво лікарні "Охматдит", проекти "Укравтодору", "Укроборнпрома", будівництво в Києві метро на Троєщину, моста в Запоріжжі та об'їзних доріг у Дніпропетровську та Донецьку. Потенційні позичальники вже ведуть переговори з банками. "Ми звернулися в безліч банків, як комерційних, так і державних, а також у міжнародні. Нам цікаво отримати позику за меншою ставкою і на якомога більш тривалий термін. Зараз розглядаємо умови кредитування", - розповів виданню заступник голови "Укравтодору" Володимир Галушко.

Економісти вважають, що поки інших варіантів масового фінансування проектів не існує, проте це ризикована ініціатива. "Кращим рішенням є створення умов для надходження довгострокових ресурсів у банківську систему, за рахунок яких можуть кредитуватися інвестиційні проекти. Але швидко це зробити нереально. Якщо почнеться надто активний процес видачі кредитів, то з'являться істотні ризики для економіки. Підприємства купуватимуть інвестиційне обладнання за кордоном , а це чинитиме тиск на валютний курс, який в перспективі може підштовхнути інфляцію", - говорить провідний економіст ІК Dragon Capital Олена Бєлан.