ua en ru

НБУ необхідно створити якісні нормативно-правові акти для реалізації закону про регулювання діяльності банків, - експерти

Національному банку України необхідно створити якісні нормативно-правові акти для реалізації закону про регулювання діяльності банків. Таку думку висловили в ході засідання круглого столу представники банківської системи України, передає кореспондент РБК-Україна.

Зокрема, глава наглядової ради «Платінум банку» Юрій Блащук відзначив, що ухвалення закону про регулювання діяльності банків недостатньо для того, щоб зробити роботу банківських установ прозорішою. «Думаю, що супротивників ухвалення цього закону немає.. Але мова йде не про доцільність ухвалення цього закону. Треба говорити про те, наскільки він ефективно упроваджуватиметься. Якщо говорити про те, чи достатньо одного закону, скажу що ні. В принципі, неможливо створити такий закон, який би забезпечив виконання будь-яких умов, тим більше, в нашій країні, де є своя специфіка», - відзначив він.

У свою чергу, екс-голова правління ВАТ «Ощадбанк» Анатолій Гулей відзначив, що ухвалення відповідного закону може привести до того, що фізособи перестануть бути власниками банків. «Ці зміни, які зараз відбуваються, зокрема, завдяки закону №0884, приведуть до того, що фізичні особи не будуть власниками банків. Ми йдемо до того, що великі юридичні особи домінуватимуть в питанні власників банківських установ, оскільки доходи фізичних осіб не так великі, щоб швидко, впродовж 2-3 років збільшувати статутний капітал банку. Все-таки прозорість дає нам один позитивний момент: ми нарешті чистимо себе і отримаємо чисте джерело формування банківського капіталу. Все-таки починаючи з 90-х років, банківська система формувалася непрозоро. Достатньо було перевірки першої руки, для того, щоб заспокоїтися. Наскільки я володію інформацією, міжнародний аудит проводить розкриття бенефіціарів до четвертої руки. Тобто, до тих пір, поки не знайде фізичну особу, не заспокоїться. Це міжнародні стандарти», - відзначив він.

На думку А.Гулея, Нацбанк повинен приділити увагу створенню якісних нормативно-правових актів. «Я б радив Нацбанку приділити цьому питанню (формування критеріїв ділової репутації) більше уваги. Затвердження на посаді глави правління, керівників і заступників з елементами ділової репутації, якісно поліпшить довіру до банку. Пряме, відкрите джерело формування статутного капіталу банку, так само підвищить довіру.. У будь-якому випадку, мета у цього закону одна - зменшити зловживання в банківській сфері», - відзначив він.

У свою чергу, в.о. глави правління «Укрсіббанку» Сергій Панов нагадав, що впродовж 3 місяців з моменту ухвалення закону НБУ повинен прописати основні критерії ділової репутації банківського сектору. Він не виключив, що бувають моменти, коли не завжди необхідно знати ім'я власника банку. «Допускаю, що не завжди потрібно знати, хто конкретний власник. Але ринок повинен знати конкретну людину, яка керувала або керує тим або іншим банком, який має фінансові труднощі. Наприклад, питання Родовід банку. Цікаво, люди, які стоять в черзі за отриманням своїх коштів, до кого вони стоять? Куди пішли гроші? Питання достатньо важливе, ця інформація має бути публічно доведена. Не факт, що колишні власники Родовід банку не є зараз пристойними бізнесменами, кредитуються в інших банках або не створюють інші банки. Це питання ділової репутації, яке має бути зрозумілим, прозорим, має бути публічним», - додав він.

Нагадаємо, 15 лютого ц.р. Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому законопроект «Про внесення змін до деяких законів України (щодо регулювання діяльності банків)».