Національний банк України (НБУ) планує заборонити банкам включати в додатковий капітал другого рівня (входить в регулятивний капітал) резерви під стандартну заборгованість банківських клієнтів і кредитних установ. Про це йдеться в проекті змін до інструкції №268 про регулювання діяльності банків, пише видання "Комерсант Україна".
Згідно з повідомленням, банки виступили проти цих змін. В Українському кредитно-банківський союз (УКБС) заявили, що такі резерви є безризиковими, а значить, їх вилучення негативно вплине на розмір регулятивного капіталу і виконання банками нормативу адекватності капіталу Н2. Норматив повинен складати не менше 10%, а зараз він по системі досягає 18,28%.
"Ці кошти знаходяться на коррахунку в НБУ. Вони заморожені - за їх рахунок не можна кредитувати ні економіку, ні населення. Банки можуть заробити лише на цінних паперах і міжбанківському кредитуванні. Нацбанк дозволяє операції з цінними паперами, але його турбують резерви під заборгованість інших банків",- здивована генеральний директор УКБС Галина Оліфер.
Підрахувати можливе скорочення регулятивних капіталів банків з-за вилучення з них резервів складно. В УКБС уточнили, що обсяг регулятивного капіталу банків складає 179 млрд грн, а резервів, сформованих під можливі втрати,-109 млрд грн. Обсяг резервів під стандартну заборгованість невідомий.
"Капітал зменшиться, а це завжди погано. Акціонери повинні будуть його нарощувати, наприклад, шляхом надання субординованого боргу. Посилюючи вимоги, НБУ очікує збільшення капіталів і зміцнення надійності банківської системи", - вважає голова правління Індустріалбанку Леонід Гребінський. Нацбанк не прокоментував свою ініціативу.
Експерти вважають, що нові вимоги НБУ негативно позначаться на всіх установах. "Це правильне вимога, оскільки стандартний кредит може стати необслуживаемым, якщо у позичальника почалися проблеми. Найбільше це позначиться на банках групи I, тому що вони традиційно дотримуються нормативів з невеликим запасом - максимум 3-5%. Їм потрібно буде перерахувати свої баланси і докапіталізуватися,- говорить головний фінансовий аналітик агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран.- Середні і невеликі банки дотримуються нормативів з запасом 20-30%". Проте їм буде складніше знайти зайві кошти.
"Невеликі банки включають резерви в регулятивний капітал, щоб роздути його, тому для них це стане серйозною проблемою. Нацбанк хоче очистити ряди і підвищити надійність банків", - вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Він не виключає того, що установи, які порушать норматив, "будуть об'єднуватися один з одним або залучати інвесторів". В іншому випадку, згідно із законом "Про систему гарантування вкладів фізосіб", якщо регулятивний капітал за місяць скоротитися більш ніж на 10%, Нацбанк віднесе такі банки до категорії проблемних. Якщо ж установа не поліпшить ситуацію за шість місяців або його регулятивний капітал скоротиться на третину, воно буде визнано неплатоспроможним і в нього буде введено тимчасову адміністрацію.
Проте в НБУ навряд чи вдадуться до цих заходів, вважають експерти.
"Швидше за постанову спрямоване на те, щоб з моменту його прийняття стримати обсяг міжбанківського кредитування, яке на сьогодні є одним з небагатьох інструментів НБУ в нелегкій і безперспективною боротьбі зі стримування курсу гривні", - вважає старший аналітик ІК "Трійка Діалог Україна" Євген Гребенюк.
Читайте також: Активи банків України в жовтні виросли на 0,3% - до 1,124 трлн грн, - НБУ.