ua en ru

Призначення суддів Президентом з подання ВРЮ, а не парламентом, допоможе уникнути "політичних рішень", - Венеціанська комісія

Венеціанська комісія вважає, що проект реформи судової системи, підготовлений робочою групою Адміністрації Президента (АП) України, у багатьох пунктах відповідає нормам комісії. Зокрема, призначення суддів Президентом з подання Вищої ради юстиції (ВРЮ), а не парламентом, має допомогти уникнути "політичних рішень". Про це сьогодні на круглому столі заявили віце-президент Венеціанської комісії Ганна Сухоцька, передає кореспондент РБК-Україна.

За словами Сухоцької, дуже важливо, що суддів призначатиме не парламент, а Президент з подання ВРЮ: "Треба чітко прописати, що визначальну роль в цьому питанні відіграє ВРЮ, а Президент відіграє таку собі церемоніальну роль", - зазначила вона.

За її словами, на даний момент це питання не є читко прописаним, що може призвести до посилення ролі Президента. Крім того, вона вважає, що проблемою може стати призначення суддів на тимчасовий період: "Венеціанська комісія вважає, що тимчасовий період може підірвати незалежність суддів. Але це може бути також і практична потреба для того, щоб побачити, чи суддя справляється зі своїми обов'язками". Вона також зазначає, що період тимчасового призначення суддів на п'ять років є занадто довгим та неприйнятним.

У Венеціанській комісії позитивно оцінюють підвищення вікового цензу з 25 до 30 років, оскільки це дає можливість для призначення більш досвідчених суддів. Також Венеціанська комісія вважає, що зняття суддівської недоторканості та, відповідно, арешт судді не може відбуватися без дозволу ВРЮ. Сухоцька зазначила, що Вища кваліфікаційна комісія могла би стати частиною ВРЮ.

Загалом Сухоцька зазначила: "Ми привітали новий проект поправок, який ми отримали, тому що побачили багато пунктів, які відповідають вказівкам і висновкам Венеціанської комісії".

Читайте також: Реформа судової системи в Україні неможлива без реформи прокуратури, - Венеціанська комісія