Національна рада з питань телебачення і радіомовлення пропонує проводити офіційний моніторинг телепрограм, їх аналізу та виявлення ознак порушення ліцензіатом чинного законодавства України. Текст проекту положення про офіційний моніторинг телерадіопрограм опублікований на офіційному сайті Нацради.
Згідно з положенням, об'єктом моніторингу є телерадіопрограми, які транслюються (ретранслюються) на території України і програми, що надаються в складі програмної послуги.
Метою моніторингу є отримання об'єктивної інформації для оцінки дотримання телерадіоорганізаціями ліцензійних умов та чинного законодавства України у сфері телебачення і радіомовлення.
Моніторинг пропонується проводити на постійній основі. Моніторинг може бути трьох видів: комплексний - для дослідження всіх або більшості параметрів мовлення протягом обсягу часу, визначеного ліцензією на мовлення, або надання програмної послуги ліцензіатом; тематичний - для дослідження певних аспектів телерадіопрограми або програмної послуги; вибірковий - для дослідження параметрів мовлення ліцензіата в певні проміжки ефірного часу.
За результатами моніторингу складається акт, в якому обов'язково фіксуються такі фактичні показники мови і узагальнені показники промови згідно з чинною ліцензією на мовлення: назва телерадіоорганізації; технічні параметри мовлення (частота, супутниковий ретранслятор); дата здійснення моніторингу; час фіксації початку програм і передач; назва програм і передач; жанр програм і передач; мова програм і передач; програми (передачі) власного виробництва; вітчизняний продукт; хронометраж програм і передач.
В акті моніторингу провайдера програмної послуги обов'язково вказується: назва провайдера програмної послуги; місце проведення моніторингу (адреса); дата і час моніторингу; перелік програм у складі програмної послуги, зафіксованих в послідовності авто пошуку із зазначенням програм, що входять в універсальної програмної послуги; технологія ( аналогова або цифрова); ресурс багатоканальної мережі; загальна кількість програм для ретрансляції, в тому числі, кількість програм, які ретранслюються без дозволу Національної ради і кількість програм, які передбачені, але фактично не транслюються.
Виявлені в ході моніторингу ознаки порушення ліцензіатом чинного законодавства України та/або умов ліцензій фіксуються в акті моніторингу і є підставою для внесення на розгляд Національною радою питання про призначення перевірки.