Національний банк Швейцарії вдруге за тиждень спробував послабити франк, що рекордно зміцнився після засідання ФРС США. У середу вранці Нацбанк Швейцарії оголосив, що збільшить ліквідність на грошових ринках і проведе операції валютного свопу. Зокрема, центробанк збільшив для банків обсяг короткострокових депозитів в півтора рази, з 80 до 120 млрд франків. "Масштабна переоціненість франка становить загрозу для розвитку економіки в Швейцарії і ще більше збільшує ризики для цінової стабільності", - зазначив центробанк у своїй заяві, підкресливши, що при необхідності піде на більш рішучі заходи.
Це стало вже другою спробою стабілізувати швейцарську валюту за останні сім днів. Минулої середи швейцарський центробанк скоротив тримісячні процентні ставки до бриблизно нульового рівня і збільшив пропозицію франка, що за попередні два місяці подорожчав до євро на 10% через кризу в зоні євро. Однак ці заходи не справили практично ніякого ефекту. Цього вівторка після обіцянки ФРС тримати ставки на приблизно нульовому рівні франк подорожчав до долара на 6%, продемонструвавши найрізкіший за 30 років стрибок. Крім того, він практично досяг паритету з євро - за нього на торгах давали 1,0075 франка.
У загальній складності франк з початку року зміцнився на 24% по відношенню до корзини з дев'яти валют розвинених країн. "Влада боїться, що франк серйозно нашкодить експортному сектору та інженерним компаніям. Цей рівень франка не сприяє стабільності швейцарської економіки", - сказав валютний стратег UBS Стів Уолкер. Так, Nestle у вівторок повідомила у своєму піврічному звіті, що зростання курсу франка скоротило її продажу на 13,8% і практично нівелював зростання бізнесу.
Зміцнення валюти несе ризики і для міжнародних компаній, що базуються в Швейцарії. В останнє десятиліття країна стала найважливішим центром з торгівлі сировинними товарами. В країні знаходяться головні офіси Glencore, Vitol, Cargill, Louis Dreifus та інших трейдерів. Проблема в тому, що трейдери отримують бонуси в доларах, а витрачають їх у Швейцарії, у зв'язку з чим їх купівельна спроможність різко впала. Експерти побоюються, що переклад штаб-квартир трейдингових компаній з Лондона до Женеви може зупинитися.
Ефект від нових дій Національного банку Швейцарії виявився обмеженим. Спочатку франк просів, однак потім відіграв частину своїх позицій, на 16:00 втратив по відношенню до долара 0,7% і практично не змінився до євро. Аналітики вважають, що в кінцевому рахунку владі доведеться піти на пряму валютну інтервенцію, чого вони не робили з липня 2010 року. "Поки вони продовжують вливати ліквідність, сподіваючись на стабілізацію франка до євро, але ризик інтервенції зберігається", - сказав валютний стратег Credit Suisse Маркус Хеттінгер. Влада може піти ще далі і ініціювати заходи з контролю за потоками капіталу, ввівши спеціальний податок для інвесторів у франк, не виключає Кріс Волкер. "Більш жорсткі заходи будуть, якщо франк досягне паритету з євро", - вважає він. Валютна інтервенція може і не принести успіху, вважає валютний аналітик Swissquote Bank Петер Розенштрайх. "Проблема того, що інвестори спрямовуються в тихі гавані, структурна і довгострокова, і вона не буде вирішена швидко", - заявив він Bloomberg.