Нацбанк розробив новий механізм, що змінює умови торгівлі ОВДП
Нацбанк вирішив спростити торгівлю на ринку облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) і розробив новий механізм, що прискорює взаєморозрахунки на фондовій біржі. Учасники ринку говорять, що нові правила дозволять збільшити обсяг торгів ОВДП і визначити реальну вартість держпаперів, повідомляє видання "Комерсант-Україна".
За останні кілька років кількість банків, які торгують ОВДП, постійно зменшувалася. "Зараз держпаперами торгують в основному великі банки-нерезиденти, а дрібні кредитні установи відмовляються від ліцензії на цей вид діяльності, вважаючи його витратним і малоперспективним", - розповів виданню топ-менеджер одного з великих банків з іноземним капіталом. Проте незабаром ситуація може змінитися кардинальним чином.
У розпорядженні видання опинився проект положення "Про депозитарну діяльність Нацбанку", що міняє ринок торгівлі ОВДП. Згідно з документом, депозитарієм і зберігачем держпаперів залишиться НБУ, але сам механізм торгів вдосконалюється. Торговець буде переддепонувати кошти на рахунку в Нацбанку, що дозволить йому здійснювати торги держоблігаціями за принципом "поставка проти платежу" (DVP) - тобто з миттєвою оплатою. За словами голови правління біржі ПФТС Олександра Склярова, діючі правила, що вимагають підтвердження кожної угоди в НБУ та оплати платіжної вимоги, не дозволяють закрити угоду швидше 20-60 хвилин. "При найбільшій оперативності співробітників можна зробити до 5-7 трансакцій на день. А нова система дозволяє здійснювати їх миттєво", - зазначив начальник відділу клірингових операцій "Ерсте банку" (лідер по торгах ОВДП) Дмитро Лазарєв.
При цьому у торговців буде й альтернативна технологія торгів - проведення неттинга (перерахунок сальдо куплених паперів проти виставлених грошей) в кінці сесії, за яку учасник зможе зробити необмежену кількість угод у межах свого ліміту. Регулятор буде оформляти електронні заявки і відкривати індивідуальні ідентифікаційні коди в своїй інформаційній базі, обслуговувати операції з цінними паперами, а також вести облік депозитарних проводок з ОВДП.
Директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова, яка координує клірингові розрахунки держпаперами, повідомила, що цей проект положення узгоджений з найбільшими торговцями і Держкомісією з цінних паперів та фондового ринку. "Нацбанк спрощує доступ до майданчиків, системи розрахунків, робить більш комфортну систему для інвесторів, - зазначив директор департаменту методології регулювання ринку цінних паперів ДКЦПФР Олексій Тарасенко. - Біржам і учасникам ринку буде простіше працювати в одній системі обліку та розрахунків. Зараз активні декілька технологій: одну використовує Нацбанк, а інша - для біржових угод зі звичайними паперами".
Експерти відзначають, що останні заходи НБУ з мобілізації коштів позбавили ринку ліквідності, і купувати нові папери Мінфіну нікому. "Нерезиденти чекають збільшення прибутковості, а банки набили свої портфелі до межі і не можуть купувати. Існує поширена думка: купувати зараз невигідно, а продавати - нерозумно, - сказав скарбник одного з великих банків. - Ми очікуємо пожвавлення, але не раніше вересня". Обсяг торгів ОВДП на ПФТС в червні склав 4,74 млрд грн (у середньому за торговельну сесію - 249 млн грн), на біржі "Перспектива" укладено 54 угоди на 894,4 млн грн. Нові правила дозволять з'явитися гравцям, що не оперують великими сумами. "Можливе зростання ринку в два-три рази. Більш активними учасниками можуть стати посередники, які не будуть блокувати на рахунку багато коштів і працювати в обидві сторони, - зазначив Лазарєв. - Крім того, зі збільшенням ліквідності Мінфін отримає справедливу вартість паперів".