НАТО Росії пояснило причини свого розширення на схід
Керівництво Північноатлантичного альянсу опублікувало на сайті НАТО документ, який розставляє всі крапки над "і" у відносинах Росії і НАТО. Командування західних сил пояснило, навіщо потрібно розширення на схід і чому референдум в Криму був незаконним.
"Агресія Росії проти України призвела до міжнародної ізоляції Росії, включаючи повне призупинення практичного співробітництва з НАТО. Для того, щоб відвернути увагу від своїх дій, Росія висунула низку звинувачень проти НАТО, заснованих на неправильній інтерпретації фактів. <...> Цей документ розставляє крапки над "і", - йдеться у передмові.
Далі в заяві підкреслюється, що з початку 90-х років НАТО "постійно працювала над формуванням відносин у дусі співробітництва з Росією" і "аж ніяк не відтісняла Росію, а ставилася до неї як до привілейованого партнера". Росія ж стверджує протилежне, відзначають в НАТО.
"НАТО продовжила своє існування після "холодної війни", оскільки держави-члени хотіли зберегти узи, які гарантували безпеку і стабільність у трансатлантичному регіоні", - пояснило керівництво Північноатлантичного альянсу.
Політика відкритих дверей НАТО ґрунтувалася і завжди буде ґрунтуватися на вільному виборі європейських демократичних держав. У заяві нагадується, що шість разів з 1952 по 2009 рр. європейські держави зробили вибір про подання заявки на членство в НАТО. Країни НАТО відповідали їм згодою.
"Розширення НАТО і ЄС допомогло країнам Центральної та Східної Європи приступити до складних реформ, які потрібно здійснити до вступу. Воно допомогло громадянам цих країн отримати переваги демократичного вибору, верховенства закону та істотного економічного зростання. Завдяки цим зусиллям Європа, як ніколи раніше, наблизилася до того, щоб бути цілою, вільною і мирною", - пояснюється в заяві.
Росія також підписалася під цим баченням в Основоположному акті. Вона зобов'язалася "створювати в Європі спільний простір безпеки і стабільності". Тепер, вважають в НАТО "всупереч цим зобов'язанням Росія, судячи з усього, намагається відновити сферу впливу шляхом захоплення частини України". У НАТО заявили, що РФ зосередила великий військовий контингент біля кордонів України і вимагає, щоб Україна не була членом жодного блоку".
У заяві також йдеться і про ситуацію з Кримом. Стверджується, що приєднання Криму до Росії було незаконним. "Референдум був незаконним у відповідності з Конституцією України, яка закріплює, що "Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України (стаття 73). Крим як частину України має статус автономної республіки, але всі питання щодо її повноважень повинні вирішуватися Парламентом України (стаття 134), і її конституція повинна бути схвалена Парламентом України (стаття 135)", - пояснюється в заяві Альянсу.
Крім того, "так званий референдум", вважають у НАТО, був організований за кілька тижнів самопроголошеним керівництвом Криму, встановленим російськими військовими зі зброєю в руках після захоплення урядових будівель.