Який виявиться насправді собівартість сланцевого газу, що видобувається в Україні, стане відомо через два роки, коли закінчиться розвідувальне буріння". Про це пише "Комерсант-Україна" з посиланням на анонімне джерело.
У Кабінеті міністрів розраховують, що початок видобутку сланцевого газу дозволить зберегти існуючі ціни на газ для теплокомуненерго. У п'ятницю прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що собівартість сланцевого газу, що видобувається на Юзівському родовищі, складе 120-130 дол. за тис. куб. м, причому більшу частину палива буде отримувати держава. В уряді розраховують таким чином добитися стабільних цін на комунальні послуги. Втім, самі добувачі кажуть, що собівартість може бути майже в два рази вище. А експерти зазначають, що без підвищення цін створити повноцінний ринок газу буде неможливо.
У п'ятницю прем'єр-міністр Микола Азаров в ефірі програми "Шустер Live" на телеканалі "Інтер" заявив, що собівартість газу, що буде видобуватися на Юзівській газовій площі, буде складати 120-130 дол. за тис. куб. м. При цьому пан Азаров підкреслив, що 60% видобутого газу буде передаватися українській стороні. "Зараз ми закуповуємо газ у Росії з урахуванням угоди по Севастополю десь по 530 дол. за тис. куб. м. Кожен день, поки діє нерівноправну угоду по газу з Росією, що віддаляє Україну від Росії. Такий газовий контракт є постійним подразником у двосторонніх відносинах",- заявив пан Азаров.
Нагадаємо, минулого тижня українська компанія "Надра Юзівська" (90% належить НАК "Надра України" і 10% - СПК "Геосервіс") і Royal Dutch Shell підписали операційне угоду, яка фактично дозволяє почати роботу на Юзівському газовому родовищі, тобто видобуток сланцевого газу. Угода про розподіл продукції підписана строком на 50 років. Початковий етап геологічного вивчення передбачає отримання двовимірних та тривимірних сейсмічних даних і буріння 15 свердловин на Юзівській ділянці.
У прес-службі Міненерго коментувати заяви пана Азарова не стали. Однак джерело в міністерстві повідомило, що отриманий державою від розробки сланцевого газу паливо передусім буде використовуватися для постачання теплокомуненерго (ТКЕ). "Це дасть можливість не підвищувати тарифи для населення, оскільки така собівартість дозволяє навіть мати прибуток при поставці комунальним підприємствам",- сказав співрозмовник . Нагадаємо, для ТКЕ сьогодні постачається російський газ, який НАК "Нафтогаз України" продає їм за 1,3 тис. грн за тис. куб. м, а купує - 393,5 дол.
Як розповіло джерело видання в СП "Надра Юзівська", за угодою про спільний розподіл продукції всі роботи по розвідці сланцевого газу фінансує компанія Shell. Роботи з видобутку фінансуються Shell і українською стороною в пропорції 50/50. При цьому на початковому етапі українська сторона (тобто держава та СП "Надра Юзівська") буде отримувати 35% видобутого газу. В подальшому її частка досягне 65%. "Загалом цього може бути достатньо, щоб держава отримала інструмент впливу на ринок газу в Україні",- заявив співрозмовник видання. Втім, за його словами, собівартість видобутку газу в 120-130 дол. за тис. куб. м - це найоптимістичніший сценарій. "Можливий ще варіант, при якому собівартість складе 220 дол. за тис. куб. м, а також середній варіант. Який собівартість виявиться насправді, стане відомо через два роки, коли закінчиться розвідувальне буріння",- говорить співрозмовник.