Нардепи пропонують запровадити процедуру банкрутства для фізосіб
Народні депутати перейнялися проблемою звільнення громадян від кредитних боргів, вони запропонували довести до банкрутства фізичних осіб, які не можуть повернути банкам та іншим кредиторам понад 365 тис. грн. Про це повідомляє інформаційний проект FinMaidan.
Повідомляється, що у парламент подано законопроект № 2714, мета якого - чітко прописати процедуру банкрутства фізосіб, оскільки зараз закон "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" містить механізм банкрутства лише підприємців. Законопроект прописує процедури на всіх етапах банкрутства: порушення справи, затвердження реєстру кредиторів, черговість задоволення вимог, реструктуризація боргів, продаж майна боржника. Аналогічні положення про банкрутство вперше ввімкнуть і в Цивільний кодекс.
Автори документа, депутати Денис Дзензерський ("Народний фронт") і Сергій Рибалка ("Радикальна партія Олега Ляшка") пропонують порушувати справи про банкрутство, якщо вимоги до фізичної особи складають не менше трьохсот мінімальних зарплат (365,4 тис. грн). Враховуючи суму боргу, закон торкнеться практично всіх великих роздрібних боргів: іпотека, купівля автомобіля, кредити на розвиток бізнесу. Для боргів, що виникли через бізнесу, застосовується термін прострочення три місяці, для решти боргів фізособи - шість місяців. До завершення судової процедури такі боржники не зможуть виїжджати з України.
Одним з найбільш важливих і спірних моментів в процедурі банкрутства фізосіб є розмір їх майнової відповідальності. Законопроект пропонує не обмежувати її. Продажу підлягає все майно боржника, крім неліквідного та заставного. Застави можуть бути спрямовані на задоволення вимог не пулу кредиторів, а конкретного банку, зобов'язання перед якими забезпечені цим майном. Тобто якщо у фізособи є бланкові борги перед пулом кредиторів, то вони можуть бути стягнені тільки за рахунок майна боржника, яке раніше він не передавав у заставу. Виручену суму пул кредиторів ділить пропорційно.
"У специфіці нашої країни є такі явища, як оформлення майна на третє "споріднених" осіб, зарплати в конвертах, неофіційне працевлаштування, що диктує нам вимога встановити процедуру банкрутства максимально прозорою, щоб вона використовувалася тільки в якості механізму фінансової реабілітації фізособи, а не для ухилення від сплати боргів", - повідомив Денис Дзензерський. Ключовим позитивним моментом він вважає те, що після проходження процедури банкрутства фізособа, віддавши все своє майно, зможе почати жити з чистого аркуша. "З прийняттям закону практично всі зобов'язання боржника обмежаться лише його майном, у той час як зараз фізична особа - боржник несе довічне тягар сплати боргів незалежно від реалізації майна. Тим більше всі ми знаємо, як проходять аукціони з продажу майна боржника: за мінімальною ціною, що часто навіть не забезпечує покриття третини його боргу. Решта борг залишається "висіти" на боржника до повного погашення", - говорить він.
Банкіри і юристи вважають цю ініціативу гостро необхідною, проте вона повинна бути прописана так, щоб нею змогли скористатися шахраї.