У Верховній Раді України (ВР) зареєстрований законопроект № 10126 від 28 лютого 2012 р. ініційований групою народних депутатів від ПР, БЮТБ і НУ-НС про внесення змін до Кримінального кодексу Україні щодо введення інституту кримінальних проступків. Текст законопроекту опубліковано на офіційному сайті ВР.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, деякі адміністративні правопорушення будуть визнані кримінальними проступками. Критеріями для визнання адміністративних правопорушень кримінальних проступками будуть: ступінь небезпеки для суспільних відносин, вид стягнення. Стягненнями, які свідчать про кримінально-правовий характер проступків, стануть: конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім предметом, і грошей, отриманих в результаті вчинення проступку, а також майна, нажитого шляхом використання майна, отриманого в результаті вчинення проступку; громадські роботи;короткостроковий арешт.
Крім того, проект закону визначає основні характеристики кримінальних проступків. Серед них: відсутність судимості у осіб, які вчинили ці дії.Засудження у справах про кримінальні проступки не вплине на реалізацію в майбутньому цією особою своїх прав (на проходження державної служби тощо); відсутність покарання у вигляді позбавлення волі.Стягнення у вигляді адміністративного арешту планується на громадські роботи.
Також каратиметься будуть лише закінчені дії. Приготування і замах не будуть передбачати кримінальної відповідальності.
Покараннями за вчинення кримінальних проступків будуть: штраф, позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю, громадські роботи.
Згідно з текстом законопроекту до кримінальних проступків пропонується віднести насильство в сім'ї, порушення авторських прав, крадіжку, привласнення або розтрату чужого майна, порушення проходження митного контролю та ін.
Автори законопроекту впевнені, що введення поняття кримінальної проступку дозволить зменшити кількість випадків неправомірного адміністративного провадження, забезпечення судового захисту прав людини у справах про кримінальне обвинувачення
Проект закону вносить відповідні зміни до чинного Кримінального кодексу.
"Концепція реформування кримінальної юстиції та проект Кримінального процесуального кодексу передбачає об'єднання кримінальних проступків в окремому законі про кримінальні проступки. Однак з існуванням окремого закону виникнуть складні правові питання. Так, загальні положення можливого Кодексу на 90% повторюють положення Загальної частини Кримінального кодексу (щодо суб'єктів дій , провину, співучасть, повторність і сукупність, обставини, що виключають караність діянь, звільнення від покарання і т.п.), не будуть відповідати принципу мінімізації нормативного матеріалу. ускладниться також і правозастосовча практика, особливо щодо розмежувань різних видів караних діянь.
У проекті закону обраний логічний спосіб доповнення чинного Кримінального кодексу положеннями загального та особливого характеру, що стосуються кримінальних проступків. Тим більше в більшості європейських країн різновиди кримінально-караних діянь розміщуються в єдиному кодифікованому акті - Кримінальному кодексі ", - впевнені автора законопроекту.