Загальний показник податкового індексу України, що ґрунтується на експертних оцінках ефективності та легкості оподаткування, поставлених платниками податків, склав 1,9 з 5. Про це йдеться в звіті Європейської бізнес асоціації (ЄБА) за результатами проекту.
Загальний показник податкового індексу - це інтегральний розрахунок середнього значення кожного з чотирьох факторів:
- якість податкового законодавства;
- обтяжливість/легкість адміністрування податків;
- ступінь фіскального тиску;
- якість податкового обслуговування, роботи податківців.
"У відповідь на питання, чи сприяв податковий режим в Україні в 2011 році розвитку та підтримці бізнесу, жодний з респондентів не зміг відповісти "так, безумовно, сприяв", натомість 78% дали негативні оцінки якості та ефективності податкового законодавства... Більшість опитаних (84%) зазначили, що податкова звітність та адміністрування в Україні є складною, що є тривожним результатом. Обтяжливі процедури податкової звітності призводять до часових та фінансових витрат, які несуть компанії. До того ж, бізнесмени одностайно визнали недосконалість та слабкість електронної системи звітності, яка мала на меті полегшити та модернізувати процес податкового звітування... Нажаль, пресинг та тиск з боку податкових органів суттєво перешкоджає діяльності бізнесу в Україні. Ця негативна тенденція була підкреслена учасниками опитування, а саме: 77% респондентів стикалися з неконструктивними та нераціональними «пропозиціями» сплатити податки заздалегідь, авансом, 50% отримували необґрунтовані та часті інформаційні запити від податківців, а 41% опитаних були запропоновані так звані «завдання» по наповненню бюджету своїми податковими платежами. Вочевидь, першочерговим кроком влади має бути викорінення цієї тривожної та проблемної тенденції оподаткування... Коментуючи професійність, компетентність та рівень сервісу, які надають податківці бізнесу, респонденти переважно(42%) висловлювали незадоволення якістю сервісу та обслуговування, однак мали місце і нейтральні відповіді (24%)", - йдеться в звіті ЄБА.
Крім того, 37% учасників не змогли назвати позитивних змін,привнесених податковою реформою та новим кодексом, 21% заявили про певне полегшення процедур податкової звітності, 13% побачили плюси від кодифікації та систематизації розрізнених підзаконних актів в рамках Податкового кодексу, а 9% назвали позитивні зміни в оподаткуванні аграрного сектору та відсутність штрафних санкцій в перші півроку дії нового документу.
ЄБА відзначає, що податковий індекс показав, що скарги на хід реалізації податкової реформи переважають. Так, серед найбільш поширених негативних відгуків були зафіксовані наступні:
- ускладнення податкової звітності, збільшення трудових та фінансових витрат на облік та програмне забезпечення, погане адміністрування електронної звітності з боку податкової - 27%;
- складність та суперечливість нового Податкового кодексу, брак підзаконних документів - 21%;
- збільшення кількості перевірок, необґрунтованість інформаційних запитів, свавілля податкових інспекторів - 19%;
- часті зміни до нового Податкового кодексу, відсутність часу на ознайомлення та адаптації до них - 12%;
- неможливість переносити збитки минулих податкових періодів - 10%;
- збільшення бази оподаткування (ПДВ на консультаційні послуги та аудит, збільшення ПДФО, екологічний податок тощо) - 9%;
- проблеми з відшкодуванням ПДВ - 5%.
"Податковий Індекс - це інструмент, який наочно демонструє те, як бізнес бачить і сприймає умови оподаткування в Україні - від процедур звітності до якості податкового законодавства. Ті результати, які ми побачили, свідчать про те, що є над чим працювати, що проблеми існують, однак ми всі маємо розуміти, що викорінення проблем та наближення оподаткування в Україні до європейських стандартів - це спільна задача бізнесу і влади. Бізнес готовий йти назустріч і крок за кроком вирішувати цю задачу. Я вірю, що готова і влада", - заявила виконавчий директор ЄБА Ганна Дерев'янко.