Думка країн Європи з цього питання розділилися
Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв вітав рішення про розширення санкцій проти Росії, прийняту Сенатом США минулого тижня, і закликав адміністрацію президента Дональда Трампа покарати компанії, які допомагають Росії виконати проект. Про це він заявив в інтерв'ю виданню The Wall Street Journal.
На думку Коболєва, повідомляє видання, проект Північний потік-2, який подвоїть наявну пропускну здатність лінії природного газу, що проходить із Росії в Німеччину через Балтійське море, що йде врозріз з інтересами США та України., а також вигідний Росії і створює ризики для України, погрожуючи єдності Європи.
"Ми закликаємо (США) якомога скоріше поширити санкції на всі компанії, які потенційно можуть брати участь в цьому проекті", - сказав глава "Нафтогазу".
Проект трубопроводу підкреслив незручну реальність для Європи, яка працює для протидії російській діяльності в Україні, але частково залежить від імпорту російської енергії. Близько третини європейського газу надходить від російського державного енергетичного гіганта "Газпром".
Консорціум з п'яти європейських енергетичних компаній - Royal Dutch Shell PLC, Engie SA, Uniper SE, OMV AG і Wintershall Holding GmbH - домовився в квітні про надання до 4,75 млрд євро в довгостроковому фінансуванні проекту Північний потік-2, який належить російському державі в особі ПАТ "Газпром" і намічений до завершення в кінці 2019 року.
Ухвалений минулого тижня законопроект про розширення санкцій проти РФ з боку США викликав обурення в Німеччині і Австрії.
"Ми не можемо прийняти загрозу екстериторіальних санкцій, незаконних за міжнародним правом, проти європейських компаній, які беруть участь у розвитку європейських поставок енергії", - заявили міністри закордонних справ Німеччини та Австрії.
Але інші країни Європейського союзу, такі як Польща, виступають проти проекту Північний потік-2, що робить трубопровід роздільним проектом у рамках європейського блоку.
Голова Нафтогазу назвав це питання не тільки фінансовою проблемою для України, але і питанням національної безпеки.
"Ми переконані, що одна з причин того, що росіяни не почали повномасштабний наступ на Україну, однією з причин є транзитний маршрут", - сказав він.
Також Коболєв повідомив, що він веде переговори з офіційними особами США про доставку американського скрапленого природного газу в Україну. Поки що найбільш життєздатний маршрут проходить через Босфорську протоку, але Туреччина не пропускає танкери через водний шлях.
Нагадаємо, минулого тижня Сенат США схвалив розширення санкцій відносно РФ.