24 лютого почався останній тиждень, що передує початку Великого посту - сирна седмиця, або Масляна.
24 лютого почався останній тиждень, що передує початку Великого посту - сирна седмиця, або Масляна.
Згідно традиції східних християн , підготовчий період Великого посту починається вже незабаром після свята Богоявлення . Він включає чотири неділі: "про митаря і фарисея" (Євангеліє від Луки , гл. 18 , вірші 10-14), "про блудного сина" (Євангеліє від Луки, гл. 15, вірші 11-32), "про Страшний Суд" (Євангеліє від Матвія , гл. 25 , вірші 31-46) -"пущальну" (останній день, коли в їжу вживаються м'ясні продукти - "заговіння на м'ясо") і" спогади Адамова вигнання "( Книга Буття , глава 3 , вірші 1-24) - "Сиропусну" (останній день, коли в їжу вживаються молочні продукти - "заговіння на Великий піст").
У цей період Церква готує віруючих до посту поступовим введенням стриманості: після неділі " про митаря і фарисея " - з початком суцільної седмиці - відновлюються пости в середу і п'ятницю , а потім треба стриманість спочатку тільки від м'ясної , а потім від молочної їжі та яєць.
У підготовчих службах Церква нагадує віруючим про стан людини до і після гріхопадіння , про пришестя на землю Сина Божого - Ісуса Христа для спасіння людини і закликає до посту і покаяння. Субота напередодні " мясопустной тижня" називається Вселенської батьківської суботою і присвячена поминовению покійних.
Останній тиждень перед Великим Постом за часом збігалася з язичницьким святом проводів зими і зустрічі весни , який відзначали всі народи Європи в дохристиянський період . Свій початок він бере в найдавніші часи - з грецьких і римських вакханалій і сатурналий . У східних слов'ян це свято отримало назву Масляна.
Обряди Масляної , що збереглися в народній традиції і в даний час , безпосередньо пов'язані з язичницькими культами предків , сімейно- родових відносин і родючості. На сімейно -родовий характер Масляної вказують і назви деяких днів свята - "тещин вечір" (п'ятниця), "посиденьки зовиці" (субота), а обов'язкові для Масляної млинці ( язичницький символ сонця) були традиційним поминальним блюдом східних слов'ян. З ними пов'язані і багато традицій свята. Так, перший випечений млинець зазвичай віддавали убогим на помин покійних або клали на "слухове віконце" - його призначали душам померлих родичів. У сім'ю молодят на Масляну приходила теща, щоб навчити свою дочку готувати млинці, а неповага зятя до цього звичаю сприймалося як найбільша образа.
Церква включила Масляну в святковий календар і відзначає її як сирну седмицю. Неділя сирної седмиці ("спогади Адамова вигнання"), яке завершує підготовчий період , отримало назву Прощена неділя. У цей день люди просять один у одного прощення і здійснюють покаяння в своїх гріхах , а в храмах під час вечірнього богослужіння здійснюється чин прощення.
Сьогодні традиція святкування Масляної далека від релігії і має скоріше язичницький, розважальний характер. Однак православне ставлення до цього періоду кардинально інше : радість , пов'язана з ним , має глибокий релігійний зміст , який криється у перемозі добра над злом , очікуванні Царства Божого.
Проте в народі Масляна завжди була веселим часом, як правило, позбавленим релігійних мотивів . Вважалося , що той , хто відмовиться її святкувати , житиме " в гіркій біді і зле скінчить".
Тим часом , всупереч популярній думці, Масляна - назва не язичницька, а цілком християнська, оскільки вказує на їжу , дозволену в останній тиждень перед Великим постом. Стародавня візантійська традиція говорить про сирну седмицю, або тижжень перед постом, але на Русі, коли на її землі прийшло християнство, більше вживали інші молочні продукти, з яких найбільш схожим на сир було масло.