ua en ru

НАБУ просить НБУ дозволити банкам проводити арбітражні операції з дорогоцінними металами

НАБУ просить Нацбанк дозволити банкам проводити арбітражні операції на умовах маржинальної торгівлі з банківськими металами. Це дозволить банкам хеджувати валютні ризики. Однак самі учасники ринку відзначають, що подібні операції потрібні швидше на перспективу: навряд чи вони будуть користуватися попитом у найближчі місяці. Про це повідомляє інформаційний проект FinMaidan.

Незалежна асоціація банків України (НАБУ) просить НБУ дозволити банкам проведення арбітражних операцій на умовах маржинальної торгівлі з банківськими металами. Про це йдеться в листі асоціації, направленому 9 липня регулятору.

Зараз проводити такі операції банки можуть лише з валютою в межах 1-ї групи класифікатора іноземних валют та банківських металів. "Світова банківська практика передбачає здійснення банками за дорученням клієнтів арбітражних операцій з іноземними валютами, а й з банківськими металами, які відіграють важливу роль "тихої гавані" в моменти кризових коливань на міжнародних валютних ринках. Відсутність у вітчизняних банків такої можливості робить їх неконкурентними в цій області по відношенню до банків-нерезидентів, підштовхує фізичних осіб - резидентів віддавати перевагу проведенню арбітражних операцій саме через банки-нерезиденти, шукаючи шляхи співпраці з ними", - йдеться в листі НАБУ.

Арбітражні операції на умовах маржинальної торгівлі з валютами - безготівкові операції, які передбачають виконання двох зустрічних зобов'язань з купівлі та продажу однієї іноземної валюти за іншу іноземну валюту та здійснюються без реальної поставки валюти на міжнародному валютному ринку на умовах "тод", "том" або "спот" з метою отримання прибутку від зміни валютного курсу або хеджування валютних ризиків. Їх головна мета - отримання прибутку у вигляді позитивної курсової різниці від укладених угод.

Маржинальна торгівля дозволяє укладати угоди на суми, що в рази перевищують залишок коштів на рахунку. "Для проведення арбітражної операції достатньо внести лише маржу в доларах - гарантійний внесок, який компенсує можливі збитки від операції. Розмір такої маржі в десятки - сотні разів менший, ніж загальна сума арбітражної операції", - пояснює співрозмовник в НАБУ.

Є попит

Банки підтримують таку ініціативу. "Проведення цих операцій призведе до лібералізації валютного ринку, дозволить банкам і їх клієнтам отримати додатковий інструмент для хеджування курсових ризиків", - сказав начальник управління дилінгу Банку "Фінанси та Кредит" Юрій Єфремов.

Крім хеджування ризиків, дані операції дозволять заробляти практично без відволікання ресурсів. Також вони можуть стати інструментом для залучення клієнтів. "Майже два роки тому банки отримали право здійснювати з іноземними банками арбітражні операції на умовах маржинальної торгівлі з інвалютами - як власні операції, так і за дорученням своїх клієнтів. Накопичений досвід показав, що для успішної боротьби за клієнта з банками-нерезидентами необхідний повний спектр спекулятивних інструментів, що обов'язково включає в себе і банківські метали", - розповіли в НАБУ.

Ринок не для всіх

Втім, учасники ринку відзначають, що це нововведення буде працювати швидше на перспективу. "Ринок золота в Україні є, але він недостатньо ємний. Цей інструмент просто доповнить лінійку продуктів і послуг, які зараз доступні банкам і їх клієнтам", - зазначив голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.

"Більше того, брати участь у цих операціях зможуть не всі установи. І навряд чи інші учасники вишикуються в чергу до НБУ за отриманням дозволу. В результаті можливості цього ринку ще більше звужуються", - відзначає менеджер одного з українських банків.

Нецікава ця операція і для клієнтів-фізосіб. "Не зовсім зрозуміло, як вони будуть оподатковуватися. До того ж дуже небагато зараз здійснюють арбітражні операції на умовах маржинальної торгівлі валютами. Не думаю, що дорогоцінні метали їх зацікавлять більше", - зазначив співрозмовник FinMaidan.