На Близькому Сході буде розвиватися ринок іракської нафти, можливо - спотовий ринок. При цьому політика ОПЕК залишиться значним фактором, що впливає на нафтові ціни, заявив глава міжнародного нафтового цінового агентства Argus Едріан Бінкс, передає РБК daily.
«Зараз міжнародні компанії активно інвестують в Ірак. Є думка, що до 2015 р. країна буде виробляти більше 6 млн бар. на добу (300 млн т/рік). Питання, хто буде споживати цю нафту? Як вона потрапить на ринок, з огляду на систему квот ОПЕК? Я думаю, що. Іраку доведеться або стримувати видобуток, або, що більш ймовірно, залишатися поза системою квот ОПЕК і виробляти більше нафти», - сказав Е.Бінкс.
На його думку, малоймовірно, що ціна на нафту повернеться до 100 дол./бар. або впаде нижче 60 дол./бар. «Ймовірно, ціна залишиться стабільною на рівні 70-80 дол./бар. Структура ринку поступово змінюється від контанго, коли поточні ціни нижче майбутніх, до депорту - преміальним цінам на негайні поставки. Низькі поточні ціни, недорогий фрахт і доступні гроші дозволяли купувати і зберігати нафту і заробляти на продажі вперед. Це призвело до створення об'ємних запасів нафти і дизпалива», - відзначив аналітик.
Якщо ж нафта подорожчає помітно вище 80 дол./бар., Тто Китай, швидше за все, скоротить закупівлі, вважає Е. Бінкс. «Китай дуже активно купував нафту останнім часом. Тільки за минулий рік у країні було побудовано переробних потужностей на 700 тис. бар. на добу (14 млн т/рік), і в цьому році передбачається ввести стільки ж. З урахуванням структури китайського ринку заводи мотивовані переробляти нафту, а останнім часом навіть експортувати нафтопродукти. Питання в тому, як скоро західні економіки відновлять закупівлі китайських товарів. Якщо це трапиться в найближчому майбутньому, Китай зможе самостійно переварити що поставляється на ринок нафту. Якщо ні, Пекіну доведеться скорочувати закупівлі. Останнім часом Китай збільшував споживання нафти зі швидкістю близько 6% на рік», - нагадав експерт.
Коментуючи можливість для покупців російської нафти відмовитися від прив'язки російського сорту Urals до північноморської Brent еталону, Е.Бінкс сказав наступне: «Urals практично завжди продається зі знижкою до Brent, що не подобається ні російським продавцям, ні в особливості російського уряду. Тому, поза сумнівом, є інтерес у розвитку альтернативних механізмів ціноутворення. Поки не ясно, що може замінити чинну систему. У майбутньому з розвитком ринку деривативів в Європі можна буде використовувати індекс ASCI. Існує можливість, що зі зростанням поставок нафти марки ESPO через порт Козьміно російським експортерам вдасться створити прийнятний ринковий еталон на Далекому Сході. Але для цього потрібно буде збільшити поставки та розширити обсяг вільної торгівлі між виробниками та переробниками в Азії».