На засіданні Росія - НАТО було затверджено трастовий фонд з обслуговування російських вертольотів
На засідання Росія - НАТО було затверджено запуск другої фази "вертолітного проекту" - трастового фонду з обслуговування російських вертольотів, закуплених США для афганських військових. Про це повідомляє "Комерсант-Україна".
Передбачається, що міністри оголосять про розширення співпраці в рамках трастового фонду за рахунок включення в нього крім резервних частин і навчання афганських техніків для обслуговування вертольотів Мі-17 ще і Мі-35, що стоять на озброєнні афганської армії.
Нинішнє засідання Ради Росія-НАТО - перше після оголошення США про відмову від реалізації четвертого, ключового етапу розгортання системи ЄвроПРО. Оскільки саме ця фаза викликала головні заперечення Москви, багато хто сподівався, що тепер відбудеться якісний зсув у відносинах РФ і НАТО. Проте напередодні засідання генсек альянсу Андерс Фог Расмуссен визнав: "Я не очікую прориву щодо ПРО в ході цієї зустрічі".
Питання ПРО буде вирішуватися на лінії Москва-Вашингтон. США пропонують РФ обмінятися політичними гарантіями на вищому рівні по ПРО. Для підписання такого документа президентові Бараку Обамі не потрібно запитувати згоду Конгресу. Йдеться про президентські виконавчих угодах (executive agreement): у 1937 р. Верховний суд США постановив, що вони мають таку ж силу, як і міжнародні договори, схвалені Сенатом.
За даними Держдепу, Вашингтон пропонує зафіксувати в цьому документі прагнення сторін співпрацювати у сфері ПРО і не використовувати свої потенціали один проти одного. Також у ньому передбачається записати конкретні заходи щодо зміцнення довіри: механізми взаємних повідомлень і обміну інформацією, спільні навчання та оцінки загроз.
Мінус виконавчих угод в тому, що вони, по суті, є обов'язковими лише для адміністрації, підписала їх: наступник Обами має повне право відмовитися від їх виконання. Крім того, США не готові взяти на себе зобов'язання щодо запровадження обмежень технічного характеру. За задумом Вашингтона мова повинна йти лише про транспарентність розгортання системи.
У Москві хочуть довгострокових юридично зобов'язуючих гарантій, а виконавчі угоди вважають не більш ніж політичними деклараціями. Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив: "Треба вести мову не про декларації, а про гарантії ненаправленої системи всередину євроатлантичного регіону і проти російського ядерного потенціалу - про гарантії, які будуть перевірятися на об'єктивних військово-технічних критеріях".
Тема ПРО стане однією з ключових і на яку організує Міноборони РФ великої міжнародної конференції з військово-політичних аспектів європейської безпеки 23-24 травня. Особисте запрошення відвідати цей захід Расмуссену міністр Лавров передавав на їх минулій зустрічі у лютому.