На сьогоднішній день на відновлення всіх очисних споруд Бортничівської станції аерації (БСА) необхідно витратити близько 5 млрд дол. Про це заявив директор Київського екологічно-культурного центру Володимир Борейко, передає кореспондент РБК-Україна.
"Про те, що на цю станцію мають бути знайдені і кинуті величезні гроші, - про це говорилося давно. Ще сім років тому називалася сума в 1 млрд дол., зараз називається сума в 5 млрд дол., проте віз і нині там", - сказав Борейко.
За його словами, тільки в останні три роки на Бортничах сталися три аварії, які несуть у собі істотну загрозу для здоров'я мешканців Києва. Так, два роки тому сильні дощі прорвали греблю на полях аерації БСА, і стоки потрапили до Дніпра. Восени позаминулого року під час пожежі на пилових полях речовини, що горіли, викидали в повітря канцерогенний пил. Аварія на греблі, за словами Борейка, є найбільшою і найшкідливішою для киян, адже "не тільки фекалії (потрапляють у воду), всі київські заводи скидають туди свої води. Це і нітрити, і нітрати, сульфати, важкі метали, нафтопродукти".
Еколог упевнений, що, незважаючи на те, що зараз попадання у воду Дніпра згаданих відходів не сталося, воно обов'язково станетсья, коли закінчаться морози і почне танути сніг, оскільки "відбуватиметься фільтрація, тобто важкі метали, нафтопродукти, сульфіти, сульфати і різні бактерії. потраплятимуть в грунтові води і у вигляді джерел будуть потрапляти до Дніпра. Тобто забруднення Дніпра гарантоване".
В той же час еколог підкреслив, що оскільки очисні споруди БСА знаходяться нижче по Дніпру, прямої загрози для киян згадані забруднення не несуть, проте виникає загроза для Новоукраїнки, Канева, Черкас та інших населених пунктів, адже їхні мешканці користуються водою з Дніпра. За словами Борейка, вже взимку забруднена вода може призвести до масового мору риби в Дніпрі, а навесні викликати кишкові захворювання у населення.
Відзначимо, мер Донецька Олександр Лук'янченко заявив, що переведення українських ТЕЦ з природного газу на вугілля призведе до екологічної катастрофи.